Rozpoczęcie Roku Harcerskiego w Australii

Galston, New South Wales, Australia, 7 – 8 marca 2015

Dla Sydnejskich Hufców Harcerskich “Krakow” I „Polesie” rozpoczęcie Roku Harcerskiego 2015 odbyło się w weekend 7 i 8 marca w przepięknym miejscu w Galston na terenie Crossland Youth and Conventa Center. Biwak „Nasz Świat” z hasłem biwaku „Polacy nie gęsi i swój język maja”…

2015.03 Sydney nowy rok - 2

Zuchy w tych dniach poznawały Świat nieba i jeszcze dalej, bo ich zainteresowania biegły do przestrzeni kosmicznej.  Za piosenkę biwaku wybrały sobie „Oj Satelita” a okrzyk:  „Do nieskonczonosci, i jescze dale!”

W czasie zajęć zapoznały się one z wieloma nazwami ciał niebiańskich jak Neptun, Jupiter, Saturn i inne.  Naturalnie nie wspominam o Słońcu i Księżycu, bo to wszystkie zuchy znały i wiele opowiadały o tym jak ich kształt zmienia się czasem są piękne duże innym razem maleńkie a szczególnie księżyc lubi zmieniać swój kształt.

Wielu z naszych zuchów pragnęłoby zostać astronautami i już wszystkie zuchy z zapałem budowały dla siebie rakiety przestrzenne.  Nawet w niedziele rano instruktorzy i harcerki wraz z harcerzami przestraszyli, gdy zobaczyli dzielnie maszerujących astronautów wraz ze swoimi rakietami.  Oj jej, co to będzie jak zuchy odlecą w Kosmos, co my powiemy rodzicom???  Nie martwcie się to przecież tylko wspaniała zabawa, przez która zuchy zdobyły tak wiele nowych informacji o świecie kosmicznym.

Harcerki i harcerze nie sięgali tak wysoko, oni zostali na ziemi i wpatrzeni w olbrzymia mapę Polski szukali naszej największej rzeki Wisły, bo właśnie dla nich hasłem biwaku była „WISLA wierna rzeka” no a jako Wisła to zastępy wybrały sobie nazwy miast lezących nad Wisła i dlatego mieliśmy na biwaku Warszawę, Gdańsk i Krakow.  Piosenka biwaku naturalnie została piosenka śpiewana jeszcze przez nasz babcie i prababcie oraz wiele, wiele pokoleń przed nimi a to „PLYNIE WISLA PLYNIE”.

Harcerki i harcerze w swoich zajęciach starali się zdobyć jak najwięcej wiadomości potrzebnych do uzyskania stopnia Ochotniczki i Młodzika a ci, co już to osiągnęli starali się wypełnić zadania, które im były potrzebne do otrzymana następnego stopnia lub sprawności. Miedzy innymi zajęciami również musieli zapoznać się z baśniami z okresu powstania Państwa Polskiego i wykonać inscenizacje przy ognisku.  Wspaniale im to wyszlo.

W czasie rozmów o dawnej bardzo dawnej, bo początkach historii Polski druhna Marysia, która prowadziła te zajęcia podkreśliła jak ważne jest znać historie swojej rodziny, pytać dziadków i rodziców jak to było, kiedy oni byli mali, gdzie mieszkali i czy jakieś ważne wydarzenia się zdarzyły.  Kitiara podzieliła się z nami wiadomością, ze babcia w czasie wojny pisała pamiętnik i ciocia Dana opisała to w książeczce dla dzieci i ja już poł tej książeczki przeczytałam.

Przy ognisku wieczornym Druhna Marysia Nowak powiedziała w paru słowach o twórcy Skautingu Baden Powell. Który opracował wspaniała organizacje dla dzieci i młodzieży, która do Polski wprowadził Andrzej Małkowski wraz z zona Oleńka wprowadzając polskie metody wychowawcze?   Mówiąc o metodach wychowawczych to Polska miała pierwsza na świecie Gromady Zuchowe dzięki Harcmistrzowi Aleksandrowi Kamińskiemu, który opracował system wychowawczy dla zuchów i wzbudził tym zainteresowanie na całym świecie.

Ognisko rozpaliła zasłużona instruktorka druhna Basia Więckowska hm. Oprócz wspomnianych inscenizacji polskich legend było dużo śpiewanych piosenek i pląsów wokół ogniska.  Do nas przybył niespodziewany gość poszum z pięknym puszystym dużym ogonem, przemaszerował wokół nas i wskoczył na drzewa, aby zając to swoje uprzywilejowane miejsce patrzenia na wszystko z góry.  Na tym terenie tez można spotkać zaprzyjaźnione Goanny i brazowego królika Stuart, który jest bardzo przyjacielsko nastawiony do gości i pozwala się nawet pogłaskać.

W ciągu tych dwóch dni nasza brać harcerska miała wiele czasu na korzystanie z pływania i zabaw w basenie oraz z przejażdżek kajakami.  W niedziele basen wypełnił olbrzymi pociąg nadmuchiwany a wiec radości i zabawy było bez liku.  Niestety wszystko się szybko kończy, trzeba składać namioty, pakować się i już czas na obiad dla nas i dla naszych kochanych i oczekiwanych gości –naszych rodziców.

Po obiedzie przyjechał do nas Ksiądz Henryk Zaciura i w uroczym zakątku australijskiego buszu w kapliczce polowej nad rzeka odprawił dla nas Msze święta.  Po Mszy przejście do ogniska, które tym razem rozpaliła nasza kochana druhna Ania Chawa, która tyle pracy wlozyla do rozbudowania gromad zuchowych i skrzatowych w Sydney. Cieszyliśmy się, ze, chociaż przez chwile mogli Ksiądz Henryk zostać z nami, nałykać się tego niezapomnianego dymu ognisk harcerskich, spawać i nawet brać udział w pląsach.

Dziękujemy Ci Księże Henryku za czas i trud przyjazdu na drugi koniec Sydnej, aby służyć nam ta posługa kapłańska.  Jesteś wspaniałym Kapelanem.

Po ognisku przeszliśmy do pola apelowego , gdzie odbyło się zakończenie biwaku, rozdanie gwiazdek i sprawności zuchów, którzy nie byli na letnich koloniach oraz jednej z harcerek , która zdobyła stopień tropicielki  i otrzymała pierwsza, białą podkładkę pod krzyż harcerski.

W zeszłym roku z łezką w oku zegnaliśmy nasze Koło Przyjaciół Harcerstwa, które dzielnie pracowało i wspomagało nas finansowo oraz pomagało w różnych zajęciach dla nas przez ponad dziesięć lat.  Trzeba tu dodać i podkreślić, ze te osoby już od lat nie miały swoich dzieci w naszej organizacji a wciąż ta prace wykonywali.

Z radością zawiadamiamy państwa, ze powstało nowe Koło Przyjaciół Harcerstwa i prym nad nim objęła Pani Ewa Wojcik. Gorąco zachęcamy i zapraszamy rodziców naszych milusińskich i sympatyków Harcerstwa do wsparcia szeregowe KPH, czym więcej osób dołączy tym pracy będzie mniej i będzie bardziej efektywna.  Pani Ewie i wszystkich osobom, które przyłączyły się do KPH życzymy owocnej pracy i miłych spotkań.

W imieniu wszystkich uczestników biwaku pragnę podziękować wszystkim Instruktorom a szczególnie Druhnom Marysi Nowak i Irence Wasko za wiele dni i godzin przygotowań oraz nawet zaangażowania mężów do pomocy, aby ten biwak był w tak pięknym miejscu i był tak atrakcyjny.

DZIEKUJEMY!!!

Z harcerskimi pozdrowieniami

Czuwaj!!!

Halina Prociuk phm

2015.03 Sydney nowy rok - 8

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s