Odpalenie Znicza Zlotu “Odwaga” w Warszawie

Warszawa, Polska, 16 lutego 2015

Tu, nad Grobem Nieznanego Żołnierza, przy którym wieczny ogień symbolizuje nieustającą miłość Polaka do swojej Ojczyzny, w imieniu pokoleń harcerskich przeszłych i obecnych, stwierdzamy,

„Polsko!  Dotrzymaliśmy wiary!”

2015.03 Sztafeta 4

16ego lutego odbyła się niezwykła ceremonia przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.  Z okazji Zlotu Okręgu Związku Harcerstwa Polskiego w Wielkiej Brytanii, odpalono ogień z wiecznego płomienia przy Grobie Nieznanego Żołnierza, który będzie używany jako symbol Zlotowej Sztafety Pokoleń.

Była Komendantka Zlotu, hm Ania Kucewicz, pwd Tatiana de Berg reprezentując Zlot Harcerek i h.o. Sławek Greniuk reprezentując Zlot Harcerzy.  Wielkim zaszczytem był udział w obrzędzie byłego wice Ministra Kultury a bieżącego podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Macieja Klimczaka.  Żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego prowadzili obrzęd począwszy z złożeniem hołdu poległym z kwiatami, po którym na trąbce zagrał żołnierz “Śpij Kolego”. Komendantka Zlotu odczytała streszczenie założenia wychowawczego Zlotu i odbyło się zapalenie lampionu. Zakończono zaśpiewaniem  hymnu harcerskiego. Informacje i zdjęcie o obrzędzie podało  Biuro Prezydenta na swojej witrynie.

 

“Po zakończeniu uroczystości, Minister Klimczak zaprosił uczestników na podwieczorek do pałacu Prezydenckiego a potem byliśmy oprowadzeni po pałacu, jeden z niewielu budynków który nie został całkowicie zniszczony w czasie Drugiej Wojny Światowej”.

Przed wyjazdem z Warszawy, uczestnicy pojechali do Świątyni Opatrzności Bożej gdzie, używając lampion zapalony przy Grobie Nieznanego Żołnierza, zapalili znicze przy grobach Druha Prezydenta Kaczorowskiego, Druha Zygmunta Szadkowskiego i Druha Kapelana Naczelnego ZHP pgk Zdzisława Peszkowskiego.

Przed Zlotem, sztafeta, w formie lampionu dotrze z rąk do rąk do wszystkich ośrodków harcerskich.  A w lipcu rozpali się tym ogniem pierwsze Zlotowe ognisko.

Sztafeta jest już w drodze – zawitała już do Leeds w Dzień Myśli i teraz jedzie dalej aby rozpalać ogniska w każdym mieście gdzie jest harcerstwo w Wielkiej Brytanii. Drużyny mogą zgłaszać się by przyjąć lampion przez Sekretariatzlot15@zhpwb.org.uk

Tatiana de Berg pwd i Ania Kucewicz hm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s