Kształcenie nowego pokolenia instruktorów w Wielkiej Brytanii

Fenton, Anglia, 6-8 marca 2015

ZHP ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi w myśli Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego. Do osiągnięcia tych celów potrzebni są kierownicy pracy. Dlatego też Chorągiew Harcerek i Chorągiew Harcerzy regularnie prowadzi kursy kształcenia instruktorek, instruktorów i funkcyjnych. Kolejny kurs odbył się w marcu w naszej Centralnej Stanicy Harcerskiej Fenton, Lincolnshire…

2015.03 Kurs Fenton 5

Biorąc pod uwagę 40% wzrost w harcerskim stanie liczbowym na Wyspach Brytyjskich w ostatnich 5 latach, rekordowo na kursy kształcenia przyjechało ponad 80 uczestniczek i uczestników, 15 instruktorek i instruktorów prowadzili zajęcia kursowe, a 5 osob wspierali naszą pracę prowadząc gospodarkę na 100 osób obecnych. Stanica w Fenton pękała we szwach!

Pod nadzorem hm. Jagody Kaczorowskiej kurs „Światło” skoncentrowało się nad przygotowaniem kandydatek do instruktorskiego stopnia przewodniczki. Obecny kurs oparty był na dyskusjach na temat ideologii harcerskiej i wartościach zawartych w Prawie i Przyrzeczeniu. Kursantki dyskutowały jak istotne w dzisiejszym świecie są nasze ideały i jak można je stosować w swoim codziennym życiu.

Kurs „Niwa” prowadziła phm. Ania Markowska przedstawiając tematy kandydatkom na funkcje w drużynie harcerskiej i gromadzie zuchowej. Przygotowanie i przeprowadzenie zbiórek metodą harcerską, planowanie pracy rocznej, pomysły na zajęcia harcerskie i majsterkowanie wypełniły program weekendu.

Chorągiew Harcerzy również prowadziła swoje kształcenie pod kierownictwem hm. Michała Nalewajko prowadzili program na dwóch poziomach – przygotowanie do stopnia przewodnika i podharcmistrza. Kursowe zajęcia obejmowały między innymi tematy o regulaminach harcerskich, bezpieczeństwie podczas zajęć, historii harcerstwa, roli instruktora w społeczeństwie.

W sobotę wieczorem dojechał do nas ks. hm. Jan Wojczyński, aby odprawić mszę świętą. Tak był pod wrażeniem ilości młodych ludzi na kursach, że przy końcu mszy prosił, abyśmy zrobili wspólne zdjęcie. Uczestnicy kursów przyjechali ze wszystkich stron Wielkiej Brytanii. Wśród przyjechała liczna grupa 17 uczestników ze Szkocji, gdzie w ostatnich miesiącach wznawiami działalność harcerską. Obecnie pracę rozpoczęliśmy w Aberdeen, Edynburg i Glasgow.

Wielkie podziękowania należą się nie tylko gronie instruktorskiemu, którzy prowadzili kursy, ale też hm. Wacławowi Mańkowskiemu, kierownikowi stanicy, za przygotowanie jej dla nas, a Druhnie Doci Zasadzkiej i ekipie w kuchni za ogromną pracę włożoną w przygotowaniu posiłków dla 100 osób. Zadowolenie i radość uczestników było wyrażone przy wspaniałym śpiewie sobotniego kominka harcerskiego, wspólnego zaangażowania w zajęciach kursowych i wspólnych nocynych rozmowach.

Tak liczne uczestnictwo w kursach kształcenia jest jednym z przykładów, dlaczego tak ważne dla Harcerstwa są nasze stanice. Stanica Harcerska Fenton ma wspaniałe baraki, dobrze wyposażoną kuchnie, dużą salę i mniejsze pokoje. Świetnie służy nam w północnej Anglii, opieka nad nią wymaga ciągłego wysiłku. Stanica Harcerska St. Briavels jest nam tak samo bardzo potrzebna. Wymaga ona  gruntowego remontu i budowy dodatkowego nowego budynku, aby doprowadzić ją do standartów wymaganych w dzisiejszym świecie. Kolejne spotkanie informacyjne odbyło się w Bristol’u w ostatnią niedziele, gdzie uczestnicy spotkania mieli okazję poznać plany budowy, na które mamy już pozwolenie od Forest of Dean Council, i na które teraz intensywnie zbieramy fundusze.

Czuwaj!

Anna Bnińska-Gębska hm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s