Uroczyste Obchody Szczepów Jutrzenka i Lechici w Ottawie

Ottawa, Kanada, kwiecień 2015

Przez ostatnie 50 lat nieliczna ilość harcerek i harcerzy ze Szczepów Jutrzenka i Lechici uczestniczyli w obozach, zbiórkach i przeróżnych innych wydarzeniach harcerskich w Kanadzie. Wiele wielkich instruktorek i instruktorów również wyrosło sposród tych harcerek i harcerzy, którzy mieli bardzo duży wpływ na harcerstwo w Kanadzie. 25-go kwietnia 7 Drużyna Wędrowników im. Alka Dawidowskiego przy Szczepie Warszawa, ze Scarborough, Ontario miała zaszczyt brać udział w obchodach 50-lecia Szczepu Lehici co zawierało również poświęcenie i przekazanie nowych sztandarów obu Szczepów w Ottawie…

2015.05 Rocznica Ottawa - 6

25  kwiecień, 2015 r. – Uroczyste obchody Szczepów w Ottawie, Kanada

Grupa sześciu wędrowników wyjechała ze Scarborough w sobotę rano. Pogoda była przepiękna, duch harcerski był mocny i przejazd ze Scarborough do Ottawy, co normalnie czuje jak wieczność, przeszło szybko i przyjemnie. Wędrownicy przyjechali na miejsce do kościoła Św. Jacka o 13:00. Przez nastepną godzinę duża ilość uśmiechniętych gości przyjechała do kośćioła: harcerki, harcerze, instruktorki, instruktorzy i wielu innych którzy wspierali obecnych na  obchodach. O 14:00 odprawiona była Msza Święta podczas którego odbyło sie poświęcenie pięknych nowych sztandarów i przekazanie ich do szczepowych i drużynowych. Przed poswięceniem sztandarów była ceremonia “wbijania gwoździ” do sztandarów przez różnych reprezentantów innych jednostek i prywatnych sponsorów. W sumie było bardzo wzruszające doświadczyć tak ważny moment w bogatej historii Ottawskich jednostkach.

Wieczorem pojechali na uroczysty bankiet w Domu Polskim w Ottawie. Bankiet był udany; było bardzo ciekawie usłyszeć o początkach Szczepów, o osiągnięciach wielu instruktorek i instruktorów i o jasnej przyszłości harcerstwa w Ottawie. Wieczór był wspaniały i wszyscy gośćie tańczyli aż do rana do hitów granych przez DJ Czesława, który skończył aż 73 lat! Wszyscy się świetnie bawili szczególnie bo DJ Czesław grał muzykę z różnych okresów.

26 kwiecień, 2015 r. – Msza Święta i zwiad stolicy Kanady

W niedzielę rano wędrownicy postanowili pójsc na Mszę Swiętą w Rycie Trydenckim, ponieważ większość z tych wędrowników nigdy nie brali udziału w takiej Mszy. Kiedy dojechali do kośćioła to okazało się, że francuskie skauci brali udział w procesji mszalnej ponieważ paru z nich miało złożyć swoje przyrzeczenie tego dnia. Po mszy francuskie skauci zaprosili wędrowników na swój obrzęd. Mimo tego, że obrzęd w wielu częśćiach był inny od przyrzeczenia harcerskiego, skauci również przyrzekali służbę Bogu, ojczyźnie i bliźnim; co są właśnie te obietnice, ktore łączą skautów z wszystkich kątów świata. Wędrownicy byli szczęśliwi, że mieli szansę brać udział w tym wielkim obrzędzie i podziękowali braciom skautom oddawając hołd Trzykrotny Czuwaj!

Po południu wędrownicy mieli parę godzin, aby zwiedzić Ottawę. Udało się wędrownikom zobaczyć Bazylikę Katedralną Notre-Dame, Byward Market i okolicę do okoła Parliament Hill. Bazylika Katedralna jest estetyczna szczególnie z srebrnym dachem, który błyszczał w słońcu. W Byward Market było wielu restauracji i sklepików gdzie można było kupić pyszny obiad i różne pamiątki. Wędrownicy również doszli do Parlamentu Kanady gdzie widzieli “Centennial Flame”, który był zapalony z okazji Konfederacji Kanadyjskiej 1-go stycznia, 1967 r. i pali się do tego dnia. Sam parlament jest potężny, szczególnie jego ogromny zegar pośrodku. Ottawa jest pięknym miastem z ciekawą historią i wieloma atrakcjami do zwiedzenia.

Na ogół wędrownicy są bardzo zadowoleni z wyjazdu i na prawdę wdzięczni za całą przygodę. Na przykład są wdzięczni za akomodacje u bardzo goscinnych harcerskich rodzin, za wnikliwe opowieści i nowe przyjaźni, oraz za wyrobienie perspektywę. Z pewnością będą wspominać wyprawę do Ottawy przez długi czas i z niecierpliwością oczekiwać następną przygodę harcerską.

Czuwaj!

ćw Patrick Michalski
Szczep Warszawa
Chorągiew Harcerzy w Kanadzie

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s