Harcerze na ANZAC Day

Brisbane, Melbourne & Sydney, Australia, 25 kwietnia 2015

25 kwietnia, jak co roku polscy harcerze i harcerki wzięli udział w obchodach ANZAC DAY. Najpierw uroczyście złożyli wieniec, a następnie wraz z weteranami i kombatantami wzięli udział w uroczystym przemarszu ulicami miast: Brisbane, Melbourne i Sydney.

2015.05 Anzac - Brisbane.

Dzień ten odgrywa wielką rolę w historii Australii. Jest on upamietnieniem walk o zdobycie przylądka Galipoli w 1915 roku. Była to pierwsza ważniejsza walka Australijskich i Nowo Zelandzkich Sił Zbrojnych w Pierwszej Wojnie Światowej. Wielu żołnierzy wtedy zginęło.

Bitwa o Galipoli dla Australii jest tak samo ważna jak dla nas Polaków Bitwa pod Tobrukiem, pod Monte Cassino, czy nawet Powstanie Warszawskie. Są to jedne z wielu tysięcy walk stoczonych. Stały się one jednak symbolem. Symbolem walki i poświęcenia. Walki o najwyższe wartości i gotowość poświęcenia nawet własnego życia w obronie wolności i sprawiedliwości.

Dla harcerstwa dzień ten jest również wyrazem jedności. Ukazania i uświadomienia, że Australijczycy tak jak i Polacy byli gotowi oddać życie i przelewali swoją krew w obronie tego co najcenniejsze.

Nasza obecność w obchodach ANZAC DAY jest oddaniem czci i wdzięczności, tym którzy walczyli i polegli. Jest jednocześnie znakiem, że my dzisiaj, już bez broni w ręku, te wartości chcemy pielęgnować, nimi żyć i ich w naszym codziennym życiu bronić.

Czuwaj!

Tomek Karbanowicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s