„Nowe Horyzonty” – Kurs Zastępowych w Ontario

Camp Nemo, Burlington, Ontario, Kanada, 8 – 10 maja 2015

Kurs Zastępowych  „Nowe Horyzonty” odbył się na terenie Camp Nemo w Burlington, Ontario. W kursie uczestniczyło 40u harcerzy i brało udzial 7iu wykladowcow. Komendantem kursu był Pwd. Mateusz Jach ze Szczepu Parasol, a oboźnym był H.O. Michael Paź ze Szczepu Wigry.

2015.05 Nowe Horyzonty 1

Duza illość uczestnikόw, oraz odbywajacy sie w tym samym czasie Kurs Wodzόw Zuchowych „Nowi Uczniowie” w tym samym lokalu, spowodowało ze wielu z nich musiało spać w namiotach. Gdy juz wszyscy przyjechali podwieczorek był podany i usiedlismy razem przy ognisku. Po ognisku harcerze zagrali w nocną gre uzywajac  glowsticks a wiekszość kadry przygotowało nocny obrzęd, ktόry miał przedstawić  temat kursu: Janosik. Druh obozny przyprowadził harcerzy na wzgorze w lesie gdzie dh. Komendant razem z dwoma wykładowcamy czekali przy ognisku, trzymająć tiki torches i ćupagi. Ze swojego ogromnego fotela dh. Jach ogłosił kursantom temat naszego kursu oraz podzieliw harcerzy na zastepy. Uczestnicy byli tak podzieleni aby nie było dwόch harcerzy z tej samej jednostki. Zakończylismy dzień apelem i modlitwą razem z drugim kursem.

Program uczestnikόw w sobotę obejmował wykłady na rόŻne tematy, takie jak:  jakie cechy posiada dobry zastępowy, jak pisać rόżne programy i gry, oraz jak prowadzić piosenki podczas  ogniska harcerskiego. Uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy aby mała ilość wykladowcόw mogła być bardziej efectywna z taką duŻa iloęścią kursantόw. Pomiedzy wykladami harcerze sami prowadzili rozgrywki w swoich zastepach i czasam nawet z całym kursem. Podczas wykładow harcerze byli oceniani przez wykladowcόw za pozytywne zachowanie i branie udzialu w dyskusij. Na konieć kazdego wykładu uczestnicy otrzymywali zadanie, ktore miało byc ukończone i oddane wykładowcy przed końcem dnia. W sobotę kolacja była spoźniona, więc dokładnie po niej rozpoczęlismy ognisko. Po ognisku i apelu kucharze przygotowali poczęstunek a jadalnia była przerobiona na sale, w ktorej zaprezentowano film „Czarne Stopy”. Harcerze miali opcję pojść spać lub obejrzeć film.

W niedziele rano przyjechał ksiądz,  ktory odprawił Msze dla naszego kursu i dla kursu Wodzόw Zuchowych. Msza  odbyła się pod dachem gazebo bo nadchodziły czarne chmure i zaczynało kropić.  Po podziękowaniu ksiądzu, harcerze miali czas się spakować przed ostatnim wykładem o gawędach. Harcerze byli proszeni aby przygotować swoje własne gawędy i je przedstawić przed swoim zastepem. Gdy juz kazdy harcerz przedstawił swoją gawęde, jadalnia była całkowicie wysprzątana, namioty spakowane, i uczestnicy byli proszeni aby założyć swoje mundury. Podczas apelu dh. Komendant przekazał harcerzom ktorzy ukonczyli kurs dyplomy. Razem, trzech kursantόw ukończyło kurs z wyrόżnieniem (80%+), a 14u ukończyło kurs (70%+). Komendant podziękował wszystkim za przybycie i tak zakończył się Kurs Zastępowych, „Nowe Horyzonty”.

Michał Zabiński

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s