Służba w Lipsku

Lipsk, Niemcy, 9 stycznia 2015

W ciepłą, choć zimową sobotę 9 stycznia 2016 nasza drużyna pełniła służby podczas centralnego. diecezjalnego spotkania kolędników: Sternsinger-Danktag.

Jak co roku zaraz po Nowym Roku w całych Niemczech katolickie rodziny odwiedzają tutejsze dzieci przebrane za Trzech Króli. Niosą do domów błogosławieństwo, śpiewają kolędy, malują kredą (lub naklejają) tradycyjne „K+M+B” z odpowiednim rokiem. Zbierają też datki na zbożny  cel: w tym roku na akcje pomocy dzieciom w Boliwii.

Oprócz tradycyjnych polskich jasełek (w których jak co roku reprezentanci drużyny brali udział) – część naszych harcerzy w swoich niemieckich parafiach bierze udział w tym kolędowaniu. Ale w tym roku w Lipsku była też okazja do szczególnego zadania dla nas.

W maju tego roku w Lipsku odbędzie się wielki Zjazd tutejszych katolików. Będzie to 100 – jubileuszowy tzw. Katolikentag. Tydzień spotkań ekumenicznych, nabożeństw, konferencji, wykładów, koncertów, prezentacji i imprezy. w miejscu gdzie wierzący stanową ledwie 20% społeczeństwa to ważne wydarzenie i chcemy też jako polska młodzież być widoczni i obecni.

Można powiedzieć że tak samo jak polscy katolicy żyją Światowymi Dniami Młodzieży w lipcu, tak niemiecka katolicka młodzież żyje majowym Katolikentag.

Z tej okazji już od stycznia tego roku rozpoczęły się w Lipsku i całej Saksonii specjalne imprezy i przygotowania.

W spotkaniu 9.01.2016 takich grup ze wszystkich wschodnioniemieckich diecezji o pomoc techniczną została też poproszona przez organizatorów nasza drużyna. Obecność prawie 1000 dzieci była nie lada wyzwaniem.

Potraktowaliśmy to jako służbę. W sobotę pomagaliśmy w organizacji garderoby dla uczestników oraz pełniliśmy służbę porządkową w kościele podczas występu artystów. Byliśmy widoczni i z  sympatią zaczepiani przez uczestników.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s