Kalifornia z pomocą chorym dzieciom

Martinez, Kalifornia, 14 lutego 2016

W gronie instruktorskim Ośrodka Harcerskiego z kalifornijskiego hrabstwa Contra Costa rozmawialiśmy w jaki sposób możemy włączyć się w obchody Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka. Czuliśmy, że poza jakże ważną przecież modlitwą powinniśmy zrobić więcej, oprócz słów, czynami pokazać dzieciom co znaczy “Miłosierdzie”.


Czasami szuka się czegoś wielkiego, odległego bardzo daleko, a wystarczy spojrzeć bilżej. Parafia Polish Pastoral Center w Martinez od kilkunastu lat pomaga polskiemu ośrodkowi opiekunczemu dla dzieci w Wierzbicach, prowadzonemu przez siostry Józefitki. One już wiedzą co znaczy miłosierdzie… my – możemy się od nich bardzo wiele nauczyć.

Chcieliśmy podczas comiesiecznej niedzielnej mszy szkolno-harcerskiej zaplanować akcję pomocy dzieci – dzieciom, przedstawiliśmy więc nasz plan Ojcu Mariuszowi Tabaczkowi Dominikaninowi, który od razu i z ochotą włączył się w jej realizację.

W niedzielę 14 lutego 2016 r. – w jakże znaczącym dniu św. Walentyntego – patrona zakochanych –  podjęliśmy zadanie by pokazać naszą miłość do Jezusa nie tylko poprzez miłosc do Niego i nam najbiższych ale i wszystkich bliźnich. Ojciec Mariusz w kazaniu skierowanym do dzieci mówił o miłości, miłosierdziu a na zakończenie  pokazał przybyłym przygotowany wcześniej słoiczek (skarbonkę) z napisem jak w tytule.  Reszty miały się dowiedzieć później.

Gdy  po ostatniej pieśni zasłonięto ołtarz, dzieci pozostały w ławkach i opowiedzialam im o swojej chorej siostrze z zespołem Downa, o problemach z jakimi borykała się w życiu, o tym w jaki sposób najbliźsi musieli sobie z tym radzić – nie było łatwo. Zachęcone tym co usłyszały, dzieci zaczęły opowiadać o swoich chorych koleżankach i kolegach. Wszyscy razem podjęliśmy decyzję, że chcemy pomóc chorym rówieśnikom z Wierzbic.

Okazać serce, nie wyciagając ręki do innych po datki, ale rezygnując w poście ze słodyczy czy nowych zabawek; odmawiając sobie tego czego tamte dzieci wogóle nie mają. Wychodząc z kościoła dzieci dostały walentynkowe ciastka, a później jako znak wyrzeczenia się ich na okres postu wspomniane przez Ojca Mariusza skarbonki, do których mają wrzucać drobne, zaoszczędzone przez siebie pieniążki.

Myślę, że tego dnia zrozumiały one naprawdę co znaczy słowo milosierdzie. Zrozumialy! Wiem, ponieważ tej samej niedzieli otrzymałam kilka telefonów od rodziców, którzy powiedzieli, że ich pociechy mówiły przez całe popołudnie o znaczeniu miłosierdzia. Otrzymałam również zdjęcie pełnej już skarbonki, do której skrzacik przesypał wszystkie swoje oszczędności.

Do naszej akcji dołączyli uczniowie tak bliskiej miejscowemu harcerstwu Szkoły Języka Polskiego im. Jana Pawła II w Walnut Creek.

W Niedzielę Palmową dzieci przyniosą w darze  ofiarnym swoje grosiki.

CZUWAJ!

Iwona Urbaniak, hm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s