II Tydzień Patriotyczny Hufca „Wołyń”

Wolyn, Ukraina, 1- 8 listopada 2015

1-8 listopada Harcerski hufiec „Wołyń” przeprowadził już drugi II Tydzień Patriotyczny. Brali w nim udział harcerze, harcerki i zuchy Równego i Zdołbunowa oraz wszyscy chętni.

Akcję „Tydzień Patriotyczny” zapożyczylismy u naszych braci harcerzy z Polski. Co to takiego „Tydzień Patritoyczny”? To szereg wydarzeń organizowanych  przez różne instytucje z okazji Święta Niepodległości. Elementem łączącym te wydarzenia jest patriotyzm, a inicjatywa została zapoczątkowana w 2008 roku w Łodzi. Obecnie adresatem akcji są mieszkańcy  miejscowości, w których inicjatywa zyskuje na popularności – dla nich i dzięki nim Tydzień Patriotyczny zyskał swój charakter. To jest staranie wyjść naprzeciw oczekiwaniom zarówno osób młodych, dla których dawne formy obchodów nie są atrakcyjne, jak i tych, którzy nie chcą jeszcze o tych formach zapominać. To są połączane tradycje z aktywnym działaniem.

Właśnie w 2014 roku zapoczątkowaliśmy taką tradycje w Hufcu, żeby przeprowadzić taki tydzień przed Narodowym Świetem Niepodległości. Zawsze to jest w okolicach 11 listopada. W 2015 roku był to już II Tydzień Patriotyczny.

Zaczął się on 1 listopada na Uroczystość Wszystkich Świętych. Harcerzy w Zdołbunowie oraz harcerze w Równym brali udział we mszy św.w miejscowych parafiach. Potem poszli na miejscowe stare cmentarze katolickie, żeby uczcić pamięć i zapalić zniczy. W Równym zapalone zniczy były na mogile ks.hm. Mariana Luzara, który jest patronem drużyny harcerskiej z Równego i na grobie „Niewiadomemu żołnierzowi od harcerzy”. Zaś w Zdołbunowie uczcili pamięć zołnierzom zmarłych w wojnie polsko-bolszewickeij „Obrońcom Zdołbunowa” i zapalone zniczy na mogiłach osób, do których nikt nie przychodzi.

5 listopada przedstawiciele hufca wzięli udział w uroczystościach w Kostiuchnówce. Było to związane  z Sztafetą rowerową po Ogień Niepodległości, który zapala się na grobach legionistów w Polskim Lasku. Razem z harcerzami z Centrum dialogu Kostiuchnówka, szkolną młodzieżą i przybyłymi gośćmi mogliśmy oddać hołd poległym za wolność.

6 listopada odbyła się konferencja „ Za waszą i naszą niepodległość. Solusz Petlura-Piłsudski”, organizowana KOC im. T.Czackiego wspólnie ze Zdołbunowską szkołą nr5. Harcerze byli bardzo zadowoleni, ponieważ dowiedzieli się dużo ciekawych rzeczy o legionistach i podpisanej umowie.(patrz art. „Międzynarodowa konferencja w Zdołbunowie”)

7 listopada czekały na nas uroczystosci w Łucku z okazji obchodów 11 listopada. Poczet sztandarowy i kilka harcerzy brali udział w koncercie, pod czas którego było też i przekazanie Ognia Niepodległości dla pani Konsul Generalnej RP w Łucku Beacie Brzywczy.

8 listopada było podsumowanie II Tygodnia Patriotycznego. Rozpoczęło się ono mszą św. harcerską za Ojczyznę w Równym, na której harcerze  ze Zdołbunowa oraz Równego śpiewali i czytali oraz nieśli wartę honorową ze Sztandarem. Potem w Domu parafialnym odbył się Koncert pieśni patriotycznej, na który zaprosiliśmy i inne zespoły. Tak gościliśmy zespół „Faustyna” z Równego i zespół „Bonum” ze Zdołbunowa. Rodzice przyszli też zobaczyć występy swoich dzieci, bo w dodatek każdy zastęp przygotował swój występ z piosenką patriotyczną. Były one i legionowe, i powstańcze, i takie tradycyjne wszystkim wiadome. Potem obiad. Po obiadzie nastąpiło oglądanie filmu.

Jak głosi harcerska tradycja każde zakończenie kończy się bratnim kołem. Tak i tym razem po odśpiewaniu „Bratniego słowa” wszyscy my z podniesionym duchem i wzmocnionym patriotyzmem rozeszliśmy się po domach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s