Kursy Harcerek WB: Niwa i Światło

Fenton, Anglia, 11 – 13 marca 2016

Co roku w stanicy Fenton w Lincolnshire zbierają się harcerki z całej Anglii, a nawet ze Szkocji, aby wziąć udział w dwóch różnych kursach dla harcerek i przyszłych instruktorek. Od piątku 11 marca aż do niedzieli uczyliśmy się o historii naszej Ojczyzny, o metodzie harcerskiej, nie tylko od naszych instruktorek, ale i także od innych uczestniczek,  porównując naszą działalność harcerską na różnych krańcach wyspy…Kursem dla młodszych uczestniczek był kurs Niwa, który przygotowuje harcerki na podjęcie funkcji drużynowej. Instruktorki prowadziły intersujące warsztaty, aby przybliżyć harcerkom obowiązki i cechy charakteru jakimi wykazuje się dobra drużynowa. Oprócz prezentowania roli drużynowej, wszyscy otrzymali wiele materiałów na prowadzenie zbiórek oraz dużo ciekawych pomysłów na nowe gry i zajęcia. Jedną z największych atrakcji były zajęcia związane w Wielkanocą, które przygotowały wszystkich na szybko zbliżające się święta!

Starsi brali udział w kursie Światło przeznaczony dla kandydatek starających się o stopień przewodniczki. Ten kurs prezentował ostatnie 100 lat historii Polski, zaczynając od końca trzeciego rozbioru i walki o niepodległość, aż do upadku komunizmu w 1989 roku. Historię Polski można było porównać do historii początków harcerstwa i rozwoju naszej organizacji na początku XX wieku. Na pewno wszyscy uczestnicy zgodziliby się, że najbardziej podobały nam się opowieści o osobistych losach rodzin naszych instruktorek w trakcie drugiej wojny światowej, sięgające od Władywostoku po Afrykę. Wiele osób dodało także swoje własne anegdoty z życia w komunistycznej Polsce, więc wszyscy mogli podzielić się swoją interpretacją historii. O działaniu polskiego rządu na uchodźstwie opowiedziały nam aż dwie córki byłych prezydentów, co było ogromnym zaszczytem.

Obydwa kursy połączyły się na wspólny kominek i poprzez pokazy, wiersze oraz piosenki wszystkie zastępy mogły zaprezentować inne części polskiego historii. Jako cała chorągiew znów śpiewaliśmy w jednym gronie, a wielu z nas przeżyło zlotowe wspomnienia po raz kolejny, oglądając film o naszym pobycie w Yardley Chase!

Ogólnie był to naprawdę wspaniały weekend i wszyscy uczestnicy zyskali wiele nowych informacji, ale i także mieli okazję utworzyć nowe więzi i złączyć się razem jako chorągiew.

Druhna Monika Chowaniec

„Sosenka” – nagrane na kursie!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s