270 rocznica urodzin Kościuszki na West Point

West Point, New York, USA, 30 kwietnia 2016

W sobotę 30 kwietnia, w Akademii Wojskowej Stanow Zjednoczonych w West Point harcerska brać z Nowego Jorku i New Jersey brała udział w uroczystościach upamiętniających 270 rocznice roku urodzin Tadeusza Kościuszki, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kościuszki.

Jak co roku obchody rozpoczęły się Mszą Świętą, w której oprocz polonijnych organizacji brali udzial kadeci polskiego pochodzenia – Kościuszko Squadron. Następnie przy dźwiękach marszowej muzyki wojskowej odbyła się defilada kadetow oraz wspanialy pokaz skoków spadochronowych. Najważniejszą, oficjalną częścią programu było spotkanie pod pomnikiem Generała Tadeusza Kościuszki, stojącym na terenie Fortu Clinton.

W spotkaniu tym uczestniczyli między innymi Profesor Mieczysław Rokosz z Krakowa, Pułkownik Matthew Pawlikowski, Konsul Generalny Republiki Litewskiej Julius Pranevicius oraz Honorowy Konsul Rzeczypospolitej Polskiej Deborah Majka. Dla zuchów i harcerskiej młodzieży była to dobra lekcja historii, a wyniesiona z tej lekcji wiedza o bohaterze Polski, Litwy i Ameryki  bedzie mogła byc wykorzystana przy zdobywaniu  sprawności związanych z historią Polski.

Beata Krużel, aspirantka

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s