Parada 3-go maja w Chicago

Chicago, USA, 7 maja 2016

Witaj maj! Trzeci maj! W bardzo wietrzną sobotę, 7-mego maja Chicago swiętowało Polskę. Trzeciego maja minęła 225 rocznica naszej Konstytucji i z tej okazji w Chicago odbyła się już 125 parada! Polacy nie tylko sami uczcili pamięć pierwszej demokratycznej konstytucji w Europie i drugiej na świetcie, ale i też podzielili się tą historią z całym miastem Chicago, które jest największym skupiskiem Polaków po za Ojczyzną.


Hasłem Parady w tym roku było “1050 lat Chrztu Polski”. Mieliśmy oficjalnego gościa z Polski, Panią Annę Marię Anders Senator RP, która maszerowała z nami jako wice-marszałek.

Jak co roku, harcerstwo pokazało się licznie. Mieliśmy wielki zaszczyt w tym roku, że Królową Parady została jedna z naszych harcerek- drużynowa i wędrowniczka, pion. Ada Eźlakowska. „Wydaje mi się, że każda z kandydatek, które dzisiaj się tu znalazły,  byłaby fantastyczną Królową Parady, ale wiem, że mam duże możliwości, aby rozsławiać dobre imię Polski, mówić o Polonii w wielu miejscach. Chciałabym też  być przykładem dla harcerek, pokazać im, że warto się udzielać dla Polonii. Kocham podróżować i kiedy rozmawiam z innymi ludźmi z różnych stron świata zawsze im mówię, że jestem Polką, a po otrzymaniu tytułu mogłabym również dodać, że byłam Królową Parady, mówiła Ada podczas Wyborów Królowej, które odbyły się 19 marca w Chicago. Jesteśmy bardzo dumi że Królową Parady została harcerka!

Harcerstwo miało świetne miejsce w paradzie- sam środek. Skrzaty, zuchy, harcerki, harcerze, wędrownicy, instruktorzy i KPH maszerowali do rytmu werbli, na których grali nasi wędrownicy i wędrowniczki. Kierwonik werblistów, dh. Jasiu Radliński, świetnie wszystkich przygotował na Paradę. Każdy dostawał komplementy! Można usłyszeć oraz zobaczyć jak harcerstwo pokazało się na paradzie

(zobaczcie od 4:30 min)

Dzień po Paradzie, w niedzielę, 8 maja w parafii pw. Świętej Trójcy, jak co roku, odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny. Brało w niej udział wielu ważnych gości, między innymi gubernator stanu Illinois Bruce Rauner, szef Gabinetu Przezydenta RP Adam Kwiatkowski, Ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf, i inni. Jak zwykle nie zabrakło reprezentacji harcerstwa! Harcerka i harcerz brali udział w procesji z darami, a nasza Królowa Parady, która wymieniła uroczystą suknię na swój wędrowniczy mundur i koronę, czytałą drugie czytanie.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi że mamy okazję pokazać dla miasta Chicago naszą bogatą kulturę i jednocześnie świętować to, o co nasi dziadkowie i pra-dziadkowie walczyli- wolność!

Dhna. Magda Ezlakowska i Dhna. Diana Ciepiela

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s