Koniec roku zuchowego Gromady „Orlęta” w Hadze

Haga, Holandia, czerwiec 2016

Za nami ostatnia w tym roku szkolnym zbiórka zuchowa. Jeszcze czeka nas oficjalne zakończenie roku szkolnego w Ambasadzie Polskiej i możemy rozpocząć zuchowe wakacje. Niektórzy z nas wyjadą w lecie do Polski na kolonię zuchową. W tym roku po raz pierwszy, dzięki uprzejmości harcerzy i zuchów z Irlandii, dołączamy do nich i jedziemy razem na Mazury! Zapowiada się super lato, które na pewno będzie obfitować w ciekawe przygody…

2016.06 Holandia

To już drugi rok jak Gromada zuchowa „Orlęta” zagościła na dobre w soboty na terenie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Hadze. Gromada skupia 40 zuchów, w wieku od 6 ciu do 11 lat. Spotykamy się w dwóch grupach. Zbiórki w drugim roku działalności poświęcone były poznawaniu i przypominaniu punktów Prawa zuchowego, wprowadzaliśmy i rozbudowywalismy swoją obrzędowość, uczyliśmy się zuchowych pląsów i piosenek, byliśmy też zajęci zdobywaniem sprawności zuchowych. Od września 2015 do czerwca 2016 spotkalismy się 26 razy, co oznacza, że zostały przeprowadzone 52 zbiórki.

Drugi rok naszej działalności rozpoczął się bardzo ważnym wydarzeniem. Część zuchów, które brały udział w zbiórkach w poprzednim roku, zapracowały na pierwszą gwiazdkę i dojrzały do złożenia obietnicy zucha pierwszej gwiazdki. W tym celu udaliśmy się na wycieczkę do centrum kosmicznego, gdzie spotkaliśmy się z drużyną harcerską z Bredy. Inne zuchy, młodsze stażem otrzymały znaczek słoneczka i wilczka. Wszystko odbyło się w obecności rodziców, w podniosłej i radosnej atmosferze.

Wielkim wydarzeniem w tym roku szkolnym była uroczystość wręczenia zuchom mundurów. Dostaliśmy też polary i podkoszulki z naszym logo w kolorze Gromady. W tym miejscu wielkie ukłony w stronę Ambasady Polskiej i Pani Konsul Małgorzaty Pacek – to ze środków polonijnych zostały zakupione te rzeczy. Odtąd wyglądamy bardzo profesjonalnie i na wycieczkach możemy godnie reprezentować nasze barwy.

W styczniu 2016 „Orlęta” z Hagi pomagały, również po raz pierwszy, w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Mundury bardzo nam się przydały na wycieczce do Bredy, gdzie mieliśmy ogromny zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z kombatantkami Powstania Warszawskiego. Niektóre Panie ciepło wspominały czasy, kiedy same były zuchami. My razem z harcerzami z Bredy zaśpiewaliśmy Paniom kilka zuchowych i harcerskich piosenek. Na koniec zawiązaliśmy wszyscy krąg przyjaźni.

Od września do listopada 2015 zajęci byliśmy zdobywaniem sprawności Akademii Pana Kleksa. Przez kilkanaście tygodni przenośliliśmy się do jego Akademii i uczyliśmy się jego tajników i sekretów. Drugą sprawność jaką udało nam się zdobyć jest Bajkarz. Przez ponad 10 tygodni zgłębialiśmy wiedzę o bajkach, sprytnie łącząc to z ideałami zuchowymi.

Każde ważniejsze wydarzenie z życia Gromady udokumentowane jest w naszej kronice. Głównym autorem wpisów jest zuch Nina, która jako jedyna w całej Gromadzie zdobyła sprawność Dziennikarza.

Gromada doczekała się Skarbnika, którym została mama zuchów, Patryka i Thomasa. Zuchy mogły liczyć również na częstą obecność przyjaciół Gromady, druha Dawida i druhny Alicji, którzy cierpliwie i z uśmiechem pomagali nam się bawić i uczyć.

Mamy dużo planów na przyszłość i głęboko liczymy, że przed nami kolejny interesujący rok szkolny spędzony w przyjaznych progach Szkolnego Punktu Konsultacyjnego W Hadze.
2016.06 Holandia zhp
Czuwaj!

asp. Anna Surówka
Drużynowa Gromady „Orlęta”

2016.06 Holandia 4

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s