I jeszcze jedno wspaniale harcerskie wspomnienie: Biwak majowy hufców Podhale i Warmia

Lichfield , Conneticut, USA, maj 2016

Podczas świątecznego weekendu odbyło sie doroczne spotkanie majowe hufców harcerskich “Podhale” i “Warmia” na terenie YMCA, Camp Mahawk, Lichfield , Ct. Młodzież z różnych stanów: NY, NJ, Connecticut, Massachussetts i Pennsylvania zjechała się by zaliczyć następną skautową przygodę w plenerze…


Tematem przewodnim biwaku Harcerek był powrót do podhalańskich tradycji skąd pochodzi nazwa hufca “Podhale.” Zgodnie z hasłem: “Poznajmy się, my Podhalanki”, dziewczęta uczestniczyły w zajęciach podkreślających bogaty folklor ziem górskich. Szczególnym powodzeniem cieszył sie konkurs gotowania, podczas którego każda drużyna częstowała “jurie” smakołykami, takimi jak żurek zakopiański w chlebie, naleśniki i łazanki. Pierwsze miejsce wygrały typowo góralskie placki ziemniaczane tzw. “moskale”. Z wielkim entuzjazmem harcerki przystąpiły do konkursu śpiewu wykazując się pomysłowością, talentem i choreografią jak i samodzielnie zaprojektowanymi strojami w góralskim stylu.

Harcerze w swoim programie uczcili 1050-tą rocznicę Chrztu Polski i podczas ich konkursów przedstawili inscenizacje z życia polskich monarchów oraz wykazali się znajomością pionierki obozowej budując trony królewskie z zebranych gałęzi i patyków.

Wędrowniczki i Wędrownicy zgodnie ze swoim programem wyruszyli na pieszą wycieczkę na górę Mohawk, a wieczorem, po ognisku, bawili się na dyskotece po harcersku zwanej “kawiarenka”. Wszyscy skauci wykorzystali upalną pogodę na gry, zabawy i harce w lesie, na jeziorze i na boiskach. Napewno nikt się nie miał czasu nudzić.

Tak się złożyło, że tegoroczny biwak wypadł podczas święta Bożego Ciała. Na harcerskie zaproszenie już po raz drugi odpowiedział Kś. Piotr Pawlus z West Springfield, Mass. Swoją wzruszającą homilię dopasował do Prawa Harcerskiego, i w prosty lecz przekonujący sposób natchnął młodzież do spełniania dobrych uczynków pomagając swojej rodzinie, obcym a potrzebującym, a także siostrom harcerkom i harcerzom.

Trudno wyobrazić sobie przyjemniejszy wieczór niż harcerski krąg wokół ogniska, gdzie ponad 250 uśmiechniętych, oświetlonych blaskiem płomieni twarzy wyrażało radość i prawdziwie skautową przyjaźń. Do zobaczenia na akcjach letnich!

Maria Bielska, hm i Beata Krużel, pwd.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s