„Toute la vie”: Londynska drużyna Narew w Paryżu

Paryż, Francja, 31 marca – 3 kwietnia 2016

Mieszkając w Londynie, nie jest trudno zauważyć ślady zostawione przez Polaków w różnych zakątkach miasta, od pomników poświęconych polskim lotnikom, do polskich sklepów znajdujących się w każdej dzielnicy. Jako polskie harcerki, postanowiłyśmy także szukać polskich śladów w pobliskim…Paryżu!


31 marca drużyna harcerek Narew ze z Putney-Wimbledon (Londyn) wyruszyła na biwak do francuskiej stolicy. To była pierwsza akcja harcerska tak daleko od domu dla naszej drużyny. Cały temat naszego biwaku oparty był na naszym przyrzeczeniu harcerskim i poznawaniu jak możemy służyć Bogu, Polsce i bliźnim na co dzień, nie tylko mundurze, ale i całym naszym życiem. Stąd pochodzi nazwa naszego biwaku: „Toute la vie”.

W dniu naszego przyjazdu postanowiliśmy skupić się nad służbą Bogu, odwiedzając katedrę Notre Dame, najbardziej fotografowaną katedrę na świecie! Nie opuściliśmy także wizyty do kościoła Sacre Coeur, stojącego na wzgórzu z widokiem na cały Paryż. Deszcz i mgła nie powstrzymały naszej drużyny od odkrywania czarującej dzielnicy Montmartre, a każdy dzień zakończył się kominkiem i refleksją nad tematem dnia.

Tematem drugiego dnia była służba Polsce więc chcieliśmy wykorzystać tę okazję, aby zobaczyć ślady sławnych Polaków, którzy wyemigrowali do Francji. Na początku dnia, wspinając się na Wieżę Eiffela, mogliśmy naprawdę docenić potęgę miasta, w którym się znajdowaliśmy. Rozdzieliliśmy się na zastępy i tych grupach szukaliśmy miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem oraz Marią Skłodowską-Curie, która jest także patronką naszej polskiej szkoły. Odkryłyśmy, że jest ona pierwszą kobietą, która zasłużyła na honor, żeby być pochowana w Pantheonie: w miejscu spoczynku dla najwybitniejszych Francuzów.

Widzieliśmy jeszcze pomnik Chopina w parku Monceau oraz tablicę pamiątkową przy jego dawnym mieszkaniu na Place Vendôme. Oprócz kominka, na koniec długiego dnia zorganizowaliśmy wieczór filmowy i oglądaliśmy dobrze znane polskie filmy.

Trzeci dzień miał temat służby bliźnim, dlatego staraliśmy się jak najlepiej poznać kulturę naszych bliźnich, czyli kulturę francuską. Rozpoczęliśmy to już od śniadania, jedząc świeże croissanty z piekarni! Tego dnia przeszliśmy całe centrum miasta piechotą i odwiedzaliśmy wiele francuskich zabytków takich jak Arc de Triomphe, grób nieznanego żołnierza, Operę Narodową, Parc de Tuileries, Muzeum Orsay i Louvre. Szczególnie interesująca była wystawa w Musée en Herbe porównująca słynne dzieła sztuki z różnorodnych epok do słynnego belgijskiego komiksu zwanego „Le Chat”. Razem poznaliśmy prawdziwą francuską kuchnię podczas kolacji w restauracji Le Chartier, uznawany oficjalnie jako ‘monument historique’ czyli zabytek narodowy Francji. Na pewno każda z harcerek zgodzi się, że ta restauracja zasłużyła na swoją reputację.

Przez końcem wycieczki mieliśmy okazję, aby poznać Polaków mieszkających w Paryżu podczas naszych odwiedzin do polskiej parafii Saint Honoré. Był to wspaniały biwak, na którym zobaczyliśmy wiele fantastycznych zabytków. Pomimo naszego krótkiego pobytu naprawdę poczuliśmy jakim ciekawym miastem jest Paryż, pełnym historii nie tylko francuskiego, ale i także polskiej! Cała drużyna Narew chciałaby ogromnie podziękować Polish Village Bread za ich pomoc i wsparcie, ponieważ dzięki im ta wycieczka była tak udana!

Monika Chowaniec

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s