Złaz wędrowniczy 2016 | Szlaków Odkrywcy – Chicago Wędros odkrywają nowe tereny

Pictured Rocks National Lakeshore, Michigan, USA, DATA

Wędrowniczki i wędrownicy z Chicago podczas lata pojechali na Złaz do Pictured Rocks National Lakeshore i Isle Royale.  W tym roku mieliśmy troszke inny program, prawie każda sekcja wyjechała w innym kierunku aby po pięciu dniach wędrówki, spotkać się wspólnie jako cały złaz…


,,Niech żyją góry nam, Niełatwo dotrzeć tam, Chodź ze mną, nie bój się, Do raju wezmę cię.  Ty się śmiej,hej, hej, hej!  Słonca więcej kurzu mniej, Ty się śmiej, hej, hej, hej!, Kumpli więcej, wrogów mniej.  Renegat!”

Wędrowniczki i wędrownicy z Chicago już od ostatnich kilku lat jeżdzą na złazy w góry, ale w tym roku postanowiliśmy spróbować czegoś innego!  Złaz wędrowny pod nazwą ,,Szlaków Odkrywcy” odbył się na wyspie Isle Royale oraz na wybrzeżach Lake Superior w Pictured Rock National Lake Shore.  Złaz składał się z pięciu sekcji i brało w nim udział 30 wędrowniczek, wedrownikow i opiekunów.

Dwie sekcje wędrowały przez 5 dni w Pictured Rock National Lake Shore gdzie mieli okazję widzieć różne formacje skał, przepiękne widoki z wybrzeach Lake Superior oraz wspinać sie po piaskowych wydmach.  Po wędrówce mieli 3-dniowy spływ kajakami po Lake Superior w Apostle Islands.

Trzy skecje wędrowały po wyspie Isle Royale, gdzie trzymali kciuki aby udało się im zobaczyć zorzę polarną (Northern Lights).  Niestety nie była ona widoczna podczas złazu, ale widoki które wędrownicy widzieli po drodze były przepiękne.  Te trzy sekcje wędrowały przez sześć dni i po zejściu z wispy mieli mieć jendodniowy spływ kajakami.  Niestety fale na jeziorze były za wysokie i pogoda nie dopisała, więc wszyscy wybrali się na wycieczkę rowerową górskim szlakiem.

Każde miejsce miało bardzo ciekawą historie:

Pictured Rocks National Lake Shore ma brzeg długości 42 mil.  Otrzymało swoje imie bo ma piękne skały które są formacją 500 miliony lat starego Cambrian Sandstone.  Ecosystemy które są w parku: lasy, przepaście (wetlands), wydamy (dunes) i bagna.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pictured_Rocks_National_Lakeshore

Park Narodowy Isle Royale była utworzona w 1976 roku ale ma długą historie przed tym.  Indinaie Ojibwa mieszkali na wyspie i wykopywali miedz (copper).  Pionierzy europiejscy dowiedziali się o miedzi na wyspie i też przyjechali go wykopać.  Największe miasteczko i kopalnia była McCargo Cove w 1875 roku.  Mieli 154 pracowników.  Przez lata 1900 największe biznesy były w transportacji, polowania ryb i wyrębie drzew.

https://en.wikipedia.org/wiki/Isle_Royale

Jako “Renegaci” co dla nas znaczyło “Trailblaizers czy Rebels” wędrownicy mieli okazję aby odwiedzić nowe tereny oraz poznać inny sposób wędrowania.  Ten złaz nie był oparty na tym kto może wspięć się na najwyższą gore, ale pokazał wędrownikom inny styl i nowe doświadczenie wędrowania.  Wędrowanie nie musi odbywać się tylko w górach, nasz kraj ma przepiekne jeziora, wybrzeża i parki stanowe czy narodowe.

Piosenkę Złazu napisałą dla nas druhna Iwona Kumpin do znanej melodi piosenki „Renagade”.  Druhna Iwona napisała piękne słowa, które opisują, że złaz czy wędrownictwo to nie tylko wędrowanie czy wspinanie się po górach ale również są to wspaniałe wspomnienia i uczucia, które przeżywamy podczas wędrówek, nie zależnie gdzie wędrujemy!

O to piosenka złazu.

RENEGACI – PIOSENKA ZŁAZU

Podaj dłoń, zaufaj mi,
(baram barararum),
niebo dla słoneczne dni (baram barararum)    Bm,D,A,G
Zero cywilizacji, (baram barararum),
niebo, trawa i wyspy. (baram barararum)                    Bm,D,A,G

Ty się śmiej, hej, hej, hej!            Bm,D
Słońca więcej, kurzu mniej
Ty się śmiej, hej, hej hej!
Kumpli więcej wrogów mniej
Renegat!

Lubię słowo renegat (baram barararum),
inaczej widzę świat (baram barararum)                              Bm,D,A,G
Zapaleniec i wariat (baram barararum),
z szleństwem za pan brat (baram barararum)      Bm,D,A,G

Ty się śmiej,hej, hej, hej!
Słonca więcej kurzu mniej
Ty się śmiej, hej, hej, hej!
Kumpli więcej, wrogów mniej.
Renegat!

Niech żyją góry nam                       Bm,D
Niełatwo dotrzeć tam                    A,G
Chodź ze mną, nie bój się             Bm, D
Do raju wezmę cię.                         A,G

Już czas na zmiany, już czas na nowy ruch!

Połam kajdany, czas już…

Ty się śmiej……

Wędrownicy wróciły zmęczone, brudne ale pełen świetnych wspomnień, opowiadań, nowych przyjazni i zapaleni na nadchodzący rok harcerski.

W następnym roku wędrownicy będą przygotowywać siędo Światowego Zlotu w Kanadzie.  Zobaczymy jakie nowe miejsce odkryjemy w tym roku.

“Niech żyją góry nam, Niełatwo dotrzeć tam, Chodź ze mną, nie bój się, Do raju wezmę cię.”

Czuwaj!

Diana Ciepiela, phm. – Komendatka Złazu ,,Szlaków Odrywcy”
Magda Eźlakowska, pwd. – Drużynowa Drużyny Wędrowniczek ,,Młody Las”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s