Wyprawa Wędrowniczek Chorągwi WB „Iskra Miłosierdzia Bożego”

Kraków, Polska, 23 lipca – 2 sierpnia 2016

Oglądąjąc Olimpiadę w Rio de Janiro przypominam sobie, że to właśnie tam wszystko się zaczęło. W 2013 roku na plaży Copacabana w Rio Papież Franciszek zapowiedział, że Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się w Polsce, w Krakowie, mieście Świętego Papieża Jana Pawła II i ustalił, że mottem Światowych Dni Młodzieży 2016 będzie ósme błogosławieństwo: “Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”…Papież Franciszek powołał się na Świętą Siostrę Faustynę, która z zakonu, w Krakowie-Łagiewnikach, pisała Dzienniczek i rozpowrzechniała kult do Miłosierdzia Bożego. Oczywiście, na taką niepowtarzalną okazję Wędrowniczki WB musiały pojechać!

23-go lipca 12 Wędrowniczek wyłeciało z Londynu wcześnie rano do Krakowa. Pierwsze dni spędziłyśmy poznając nasz temat wyprawy – Iskra Miłosierdzia Bożego, czyli to miłosierdzie, które ma się rozchodzić z każdej z nas. By lepiej poznać część naszej historii i zobaczyć jaki jest świat bez miłosierdzia, 5 z nas pojechało do obozu koncetracyjnego w Auschwitz. W tym czasie reszta zwiedziła muzeum i ważne miejsca w Kazimerzu, żydowskiej okolicy Krakowa. Spędziłyśmy też dzień w Zakopanem, gdzie poznałyśmy polskie góry Tatry, kochane przez Świętego Jana Pawła II; a po przygodach naszej górskiej wędrówk, teraz też i przez nas kochane.

We wtorek dołączyłyśmy do Zlotu ZHR na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego, na który byłyśmy zaproszone. Zlot był zorganizowany by pełnić Białą Słubę przy Światowych Dniach Młodzieży, czyli służbę porządkową i medyczną. Przyjechało około 1600 harcerek i harcerzy z calej Polski. Dla nas było to pierwsze spotkanie z harcerkami ZHR i byłyśmy bardzo ciekawe poznać nowych znajomych i podobieństwa w naszych organizajach; też opowiedzieć kim my jesteśmy i jak wygląda Związek Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju.

 

Na obozach harcerek i harcerzy były 3 “gniazda”: 1) Uczestniczki, osoby za młode by pełnić służbę, 2) Porządkowe i 3) Medyczne, które składało się z osób pełniących służbę w Harcerskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym (HOPR) i liczyło 1200 osob. Jadalnia zlotowa była wspóna i posiłki były podawane już od 5.30 rano! Byli też kapelanie zlotu, którzy codziennie odprawiali Jutrznię, Msze Święte i udzielali sakramentu spowiedzi. Pogoda była parna więc na szczęście też były prysznice!

6 naszych Wędrowniczek dołączyło do HOPR więc miały pełen dzień szkolenia pierwszej pomocy, dużo się nauczyły i były bardzo zadowolone z ego przeżycia. HOPR był wysyłany 4-osobowymi patrolami by udzielać pierwszej pomocy w różnych miejscach w Krakowie i okolicy, gdzie było dużo pielgrzymów. Było parno, czasami gorąco, czasami padał deszcz. Służba trwała często ponad 8 godzin dziennie. Patrole musiały nosić apteczkę i nosze, czuwać czy coś się dzieje w okół lub słuchać komunikatów przez radio. Nasze Wędrowniczki miały do czynienia z pielgrzymami z całego świata i wykazały swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy w wielu sytuacjach.

Służba porządkowa działała w patrolach przy wszystkich centralnych wydarzeniach gdzie był Papież. Pomagalyśmy pielgrzymom znaleść swoje sektory, odgradzałyśmy miejsca gdzie nie wolno było wchodzić, sprawdzałyśmy bilety, rozdawałyśmy wodę, odpowiadałysmy na pytania, pomagałyśmy karetkom przejechać odgradzająć tłoczących się ludzi. Dni były długie, pogoda nie zawsze była sprzyjająca zważywszy, że byłyśmy w pełnym mundurze, ale praca nasza była potrzebna, a atmosfera Światowych Dni Młodzieży sprawiała, że nie myślało się o trudnościach. Pielgrzymi podchodzili do nas z uśmiechem i dziękowali za nasz trud.

Po całym mieście były przedstawienia i koncerty w różnych językach jak również spontaniczne występy pielgrzymów, nawet do późnego wieczora. Program artystyczno-kulturalny był bardzo piękny. Ludzie przychodzili na Błonie i Brzegi wiele godzin przed rozpoczęciem gdzie różni znani artyści występowali na głównych scenach. 300-osobowy chór śpiewał podczas wszystkich celebracji kościelnych z udziałem Papieża.

Na czuwaniu i Mszy Świętej w Brzegach było ponad 2 milliony młodzieży z całego świata, a na wczśniejszych wydarzeniach setki tysięcy. Nigdy nie widziałyśmy tylu flag z tylu krajów z całego świata; nawet z Iraku była grupa ponad 250 osób. Młodzież całymi dniami, i prawie całymi nocami wspólnie śpiewała, tańczyła i modliła się. Codzienne odbywały się inspirujące katechezy głoszone przez księży biskupów i młodzież w prawie każdym języku. Trudno opisać jakie niezliczone tłumy ludzi tam były, jaką radość było czuć na ulicach, na przystankach czekając na przepełnione tramwaje, w których wszyscy śpiewali nawet o północy. Dla nas pochodzących z Anglii, gdzie rzadko na ulicy widzi się osoby duchowne, było niezwykłym widzieć tylu księży i zakonnic z całego świata, szczególnie młodych księży i zakonnic, w naszym wieku, którzy przyjechali razem z grupami. Było też bardzo dużo harcerzy z różnych organizacji z całego świata, wszyscy sobie mówili Czuwaj i robili sobie zdjęcia; byli też harcerze i harcerki z naszej organizacji (ZHPpgk) z Londynu, Midlands, i dalej, mieliśmy nawet wspólne ognisko ZHP WB po wieczornym czuwaniu na Brzegach.

Papież był w Krakowie od środy więc miałyśmy okazję zobaczyć Ojca Świętego i posłuchać Jego nauczania. Tatiana miała służbę tak blisko, że nawet zrobiła selfie jak przejezdżał! Ojciec Święty mówił do nas o Bożym Miłosierdziu, abyśmy szli w świat i nie bali się głosić i okazywać Miłosierdzie. Na Mszy Świętej w Częstochowie z okazji 1050 lecia Chrztu Polski, Papież mówił o znaczeniu Kościoła w historii Polski, która pokonała tyle trudności. Podczas wielu spotkań Papież przypominał co Kościół mówi o wojnie i o sytuacjach w których się znajdujemy w dzisiejszym świecie. Mówił jak my młodzi mamy sobie radzić, ‘nie siedzieć na sofie’ ale iść i zmieniać świat.

Uczestnictwo w ŚDM było dla nas wielką inspiracją do niesienia Iskry Milosierdzia w świat i pozostanie w naszych sercach na zawsze.

Karen Duncan-Jones

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s