60-cio lecie 4K.D.H. z Quilmes – Argentyna

Quilmes, Argentyna, 9 października 2016

Dnia 9 października 2016 obchodziliśmy 60-cio lecie utworzenia 4-tej Polskiej Drużyny Harcerskiej w Quilmes. Obchody rozpoczęły się wcześnie. W przygotowaniach udział wzięli zarówno członkowie drużyny, jak i koła przyjaciół harcerstwa. Następnie, po przywitaniu gości, odprawiona została msza święta w języku polskim i hiszpańskim..

Po mszy odbyło się oficjalne otwarcie. Wszyscy zebrali się na placu masztowym, gdzie został wniesiony sztandar Z.H.P. W obecności drużyny, zaproszonych harcerzy i gości, wciągnięto na maszt flagi. Odśpiewane zostały hymny narodowe, a przedstawiciele władz wygłosili wzruszające słowa. Następnie wręczono dyplomy pamiątkowe drużynowym, którzy w ciągu tych lat stali na czele drużyny, jak i rodzinom należącym do koła przyjaciół harcerstwo w podziękowaniu za pomoc i solidarną pracę na rzecz drużyny.

Po ceremonii otwarcia, goście zwiedzili harcówkę, gdzie mogli obejrzeć Kroniki i przygotowaną z okazji obchodów wystawę z historycznymi eksponatami.

Po wizycie w harcówce goście udali się na wyśmienity obiad: bigos i pierogi, przygotowane z dużym oddaniem przez grupę rodziców. Po degustacji dań, odczytane zostały pozdrowienia przesłane przez harcerzy z Polski i innych części świata, oraz odtworzono wzruszający film ze zdjęciami z różnych epok naszej wspaniałej drużyny, na których znajdowała się większość obecnych gości. Przy dźwiękach „Sto Lat”, harcerze z różnych pokoleń zdmuchnęli świeczki z urodzinowego tortu i wszyscy świętowali to wspaniałe wydarzenie. Przed wyjściem na plac, obecni złożyli podpisy na pamiątkowym plakacie, który po oprawieniu w ramkę, zawiśnie w harcówce.

Ognisko zostało rozpalone przez najmłodszego i najstarszego harcerza wśród obecnych na obchodach. Zaśpiewaliśmy wiele wesołych piosenek. Razem z nami śpiewali również nasi argentyńscy bracia harcerze. W trakcie ogniska córka pierwszego drużynowego podarowała nam historyczną laskę, używaną przez pierwszy Zastęp Rysie. Ten wspaniały prezent, włączony do zbiorów drużyny, zostanie umieszczony na honorowym miejscu. Na zakończenie druh Prejc podzielił się z nami gawędą o tym jak ważne było i jest utrzymywania tradycji przez drużynę przez 60 lat. Następnie opuszczone zostały flagi i zakończyliśmy ognisko charakterystycznym kręgiem.

Każdy uczestnik otrzymał przypinkę upamiętniającą ten jakże ważny, pełen radości i wielu emocji, moment w naszym harcerskim życiu.

Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom obchodów, członkom k.p.h. za ich ogromną pomoc, druhowi Przewodniczącemu Zarządu Okręgu Argentyna, Andrzejowi Wojno hm, za jego pomoc w organizacji obchodów, druhowi Rysiowi Rutz phm za przygotowanie filmu pamiątkowego, druhowi Mario Prejc za wzruszającą gawędę, druhnie Krysi Mozolewskiej za wspaniały prezent i cenną współpracę. Jednocześnie chciałbym podziękować moim harcerzom za ich oddane uczestnictwo w sobotnich zbiórkach, za pracę i codzienne doskonalenie się, za to, że to właśnie dzięki nim tradycje naszej drużyny przetrwały przez 60 lat. Dzięki nim mogły odbyć się nasze obchody.

Życzę harcerstwu kolejnych wielu lat, wspólnych historii i miłych chwil.

Czuwaj!

Andrzej Kicinski phm.
Druzynowy 4 º K.D.H.

HISTORIA 4 K.D.H. QUILMES

Początki drużyny siegają miesiąca sierpnia 1956 roku, kiedy w Związku Polskim im. I. Paderewskiego powstał zastęp harcerzy ”Rysie” . Prace w tym zastępem prowadził dh. Edward Mozolewski, który póżniej został instruktorem.

W dniu 19 stycznia 1959 roku w 40-lecie śmierci Andrzeja Małkowskiego zastęp ”Rysie” na obozie w Santa Catalina został przemianowany na 4ta. Drużyna Harcerzy.

Drużyna wchodziła w skład Hufca ”Kresy” dzieląc z nim ”złoty” i ”upaki” pracy harcerskiej. Drużynowym do dnia 14 sierpnia 1964 roku był druh phm. Edward Mozolewski.

W dniu tym Komendant Chorągwi Harcerzy zawiesił pracę w sasiednej, bo w Berazategui w 2ga Drużyna Harcerzy im. Stanisława sedlacka i zastęp wędrowników tej drużyny dolączyl do 4ta. Męska Drużyna Harcerzy.

Drużynę objał druh hm. Wacław  Walerian Blicharski dawny organizator Hufca ”Kresy”. Drużyna znalazła pomieszczenie w harcówce przy polskiej parafii w Quilmes (Santa Fe 755 Ezpeleta) prowadzonej przez ks. Mgr. Szczepana Wałkowskiego.

Od dnia 23 września 1993 roku i przez decyzje wszystkich harcerzy 4-tej. Drużyny, nowy patron jest druh hm. Stefan Nastały.

Na prozbę jednoglosną wszystkich byłych i aktualnych członków dnia 1go października 1993 roku 4ta. Męska Drużyna Harcerzy zmieniła naswę, 4ta. Kombatancka Drużyna Harcerzy im. Stefan Nastały.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s