Obóz „Las Palmas” szczepów Wieliczka (Mississauga) i Kresy (Milton)

Kaszuby, Ontario, Kanada, lipiec 2016

Harcerki które dojechały na nasz obóz w tym roku dostrzegły niespodziankę! Znaleźli ich komendę „topiących” się w jeziorze krzycząc o pomoc.

Gdy przybiegły do brzegu, zauważyły ze wydarzyła się katastrofa morska i ich druhny zostały wyrzucone z statku…

2016-11-oboz-las-palmas-poszukiwanie-sygnalu-starego-radia

Harcerki znalazły tylko kilka przedmiotów co pozostały z tego statku. Miedzy innymi, znalazły kapoki, wiosła, drewno z napisem, stare radio i wiadomość w szklanej butelce. Napisane na kawałku drewna było „Las Palmas” czyli nazwę tego statku. W szklanej butelce harcerki znalazły artykuł z gazety Globe and Mail z 22 marca 1978 roku. Artykuł był napisany po angielsku, a miał tytuł „Polish woman completes sail around world”. Harcerki się dowiedziały ze nazwa tego statku, jak i również nazwa obozu, Las Palmas, to jest miasto z którego Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wyruszyła w swoją podróż dookoła świata, jako pierwsza kobieta, równocześnie Polka, która sama przepłynęła świat.

Jak harcerki zebrały wszystkie te przedmioty, pomogły druhnom wyjść z wody i zabrałyśmy się za postawienie obozu na tej nieznanej „wyspie” Kaszuby. Co jakiś czas, podczas obozu, te stare radio co zostało z statku jednak otrzymywało sygnał i można było słyszeć różne wiadomości od nieznanej osoby która próbowała znaleźć ten zagubiony statek. Harcerki, przez różne zajęcia i wycieczki odkrywały Kaszuby używając mapy, kompasy i Kod Morse’a.

Dwa tygodnie minęło stanowczo za szybko i przed ostatnim ogniskiem, każdy zastęp miał zadanie aby stworzyć przedmiot co przedstawia ich czas spędzony na „wyspie” Kaszuby. Podczas ogniska, każdy zastęp miał okazje przedstawić ich przedmiot i jego znaczenie. Wszystkie przedmioty były włożone do szklanego pojemnika. Podczas ostatniego obrzędu wkopałyśmy te nasze wspomnienia do dołu co pozostał z masztu. Jesteśmy pewne ze za kilka lat kto kolwiek odkryje nasze pamiątki będzie mógł zobaczyć jak wyglądał obóz „Las Palmas” 2016!

Mocno zachęcam do obejrzenia krótkiego video przedstawiające nasze przeżycie na „wyspie” Kaszuby podczas Obozu „Las Palmas” wykonane przez Druhnę oboźną Ole Krawiec

Czuwaj!

Nicole Lewczuk, pwd.
Komendantka Obozu „Las Palmas” 2016

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s