Kurs Zastępowych „Kropla” i „Nowy Horyzont” w Szkocji

Douglaswood Scout Centre, Dundee, Szkocja, 17-19 listopada 2017

„Pniemy się wzwyż, by zdobyć szczyt ideałów”

W dniach 17-19 listopada w Douglaswood Scout Centre odbył się pierwszy Kurs Zastępowych od wczesnych początków harcerstwa na terenie Szkocji w 1968 roku. Próbna Drużyna Harcerzy w Perth, Próbny Samodzielny Zastęp Harcerek „Sosny Rosochate” i Próbna Drużyna Harcerska Wataha, wzięły udział w pierwszym turnusie z 3 biwaków kursu. Mamy ogromną przyjemność, że nasza harcerska rodzina w Szkocji rośnie, żeby to wspierać, wiedzieliśmy że nadszedł czas na Kurs Zastępowych.

Z 9 Harcerkami, 9 Harcerzy, 2 Oboźnymi i 2 Komendantami kurs był wielkim hitem. W temacie „Piraci z Karaibów” kurs miał elementy morskiego jedzenia i śpiewania szant. W piątek wieczorem, obserwowaliśmy formowanie się zastępów kursowych wykonując „Spaghetti Challenge”, które szybko pokazało kreatywność uczestników. Na poczęstunek, mieliśmy różne pizze na kolacje. Pierwsze ognisko obrzędowe było elementem nauki, który przyniósł wiele emocji na nadchodzące dni.

Na kursie było świetnie! podobały mi się szczególnie ogniska i zajęcia, miałem szansę spełniać ważną funkcje jako zastępowy i dzięki temu dużo bliżej zapoznałem się z innymi harcerzami.
Igor Prądzyński, mło. Glasgow

Sobota przyniosła nam odpowiedź na pytanie „Kim jest Zastępowy?” Dzięki zadaniu przed kursem otrzymaliśmy wiele ciekawych interpretacji tego, kim powinien być dobry zastępowy. Jedną z nich jest, to „Żołądek Zastępowego Zawartość”: 40% żelki, 30% kotlety, 20% chleba, tylko 7% wstydu, 3% surowicy. Odtąd zajęliśmy się kluczowymi elementami „Roli Zastepowego” (tj. elementy zbiórki, zasady dobrej zbiórki itp.). Tutaj również zbadaliśmy nasze zaufanie do siebie i skończyliśmy na odpoczynku, nie tak łatwo z 11 harcerzami. Po obiedzie mieliśmy zaszczyt gościć Księdza Bogdana, który mówił podczas kazania jak ważne jest mądre korzystanie z naszych talentów, a nie bycie głupim w marnowaniu tego, co zostało nam dane. Kazanie, które naprawdę trafiło w miejsce / serce. Przed kolacją zakończyliśmy „Planowanie Pracy Zastępu”, omawiając klucz „formy pracy zastępu, system stopni i sprawności”. Zajęcia te pozwoliły pojąć rolę sprawności, zarówno harcerki jak i harcerze dostrzegli głębsze korzyści w zdobywaniu sprawności i jak to się łączy z pracą nad stopniem. Sobotnie ognisko zostało przygotowane przez dwie harcerki, które wyraziły swoją miłość do harcerstwa i stworzyli niezapomniane ognisko, pełne serca, refleksji i wspomnień na całe życie.

Bardzo miła atmosfera, Super towarzystwo! Nie było czasu na nudzenie się!
– Druhna Weronika Głaz, Glasgow

Niedziela została przyjęta z bardzo potrzebnym snem, nie spodziewając się, że wszyscy (oprócz Druhny Kasi, która dała wszystkim pospać) zapomnieliśmy włączyć alarmy na 8 rano, więc 9 rano była pobudka. Ostatnim tematem był „System Zastępowy” i jak to wszystko działa. Kończąc kurs, graliśmy w Harcerskie Jeapordy gdzie nikt tego nie przewidział, że ktoś na przegranej pozycji zdobył pierwsze i drugie miejsce. Kiedy końcowy apel się skończył i po pakowaniu i pożądkach wszyscy odjechali, Druhna Kasia i ja, stanęliśmy w kuchni, gdy zdaliśmy sobie sprawę z tego, co się właśnie stało. Oboje zachwycamy się myślą, że harcerstwo w Szkocji będzie coraz silniejsze i większe. Tak jak mówi nasze haslo w Perth #BedzieBosko.

Kilka cytatów z uczestników kursu:

Kurs zastępowy nowy horyzont to była super okazja na nauczenie się nowych rzeczy umiejętności i nowych fajnych ludzi bo w końcu każdy harcerz to spoko gość . Najważniejszą rzecz której się nauczyłem to było to ze zastępowy to nie szef tylko leader.
– „Stefan” Franek Olejnik, ochot. Perth

Wspaniała organizacja i wiedza przekazywana w bardzo interesujący sposób. Wszyscy harcerze i harcerki byli całkowicie zaangażowani w zajęcia podczas kursu, co stworzyło prawdziwie harcerską atmosferę. Czuwaj!
– Dominik Meyer, mło. Obozny Kursu, Glasgow

Atmosfera bardzo rodzinna. Wielka motywacja do zaangażowania się w pracę drużyny i w harcerstwo ogólnie. Druhna Kasia i Druh Szymon dali świetny przykład i nauczyli nas bardzo dużo w tak krótkim czasie. Właściwie na każdym kroku uczyliśmy się czegoś nowego. Oprócz tego, mogliśmy się lepiej poznać z harcerzami z innych drużyn jak i z naszymi.
– Druhna Marta Prądzyńskiej, Glasgow

Czuwaj,
Szymon Erdzik, pwd
Komendant Kursu „Nowy Horyzont”

Ps. Wielki Dziękuję Druhnie Kasi Długołęcka, pwd , Komendantka Kursu „Kropla” za całą pomoc organizując i prowadząc kurs, plus za poprawienie wszystkich moich błędów gramatycznych!

Zapraszmy na naszą strone zdjęcia Facebook i Instagram @ZHPPerth i z flikr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s