„Szlakami ku Wolności” – Obóz Letni i Kolonia Hufców „Podhale”

Caringal Scout Camp, Tyers Junction, Gippsland, Victoria, styczeń 2017

Tego roczna akcja letnia – czyli obóz dla harcerzy i harcerek oraz kolonia dla zuchów z Hufców „Podhale” z Melbourne, pod nazwą „Szlakami ku Wolności” odbyła się na terenach Caringal Scout Camp, w Gippsland – około pół godziny na północ od Moe. Teren piękny i zielony, mieliśmy nawet wybór trzech rzek (płytkie i nie szybko płynące) do pływania i ochłodzenia się które płyneły przez teren.

Harcerze, harcerki, wędrownicy i wędrowniczki, wraz z opiekunami rozpoczeli swoją przygodę na stacji Southern Cross, gdzie, w pierw autobusem, potem pociągiem dojechali do Moe, i dalej ponownie autobusem na teren. Wszyscy zajechali szczęśliwi – ale głodni bo już była pora obiadowa.

Nasileni, czas było stawiac namioty w których zamieszkali przez następne 10 nocy. Podobozy harcerek i harcerzy pod nazwą „Tolone” były podzielone na zastępy „Złoto” (komenda), „Srebro” – harcerze/wędrownicy, „Opale” – wędrowniczki, „Agaty” i „Brylanty” – harcerki. Każdy z tych minerałów był odnaleziony przez Pawła Edmunda Strzeleckiego podczas jego badań w różnych zakątkach świata. Tereny Gippsland gdzie obozowaliśmy także były geologicznie badane i opisywane przez Pawła Strzeleckiego. Poprzez przeróżne zajęcia na poznawanie podróży i osiągnięć Strzeleckiego, nie tylko w Australii – wspominaliśmy głodówkę Irlandzką – gdzie piekli bardzo smaczne ziemniaki w ogniu na kolacje, szukali złota, odnajdywali trasę światową i jego historię – harcerki zdobywali „Sprawność Strzeleckiego”. Harcerki także miały włączone zajęcia związane ze sprawnościa „Sygnalistka”, trzeba było posługiwać się alfabetem morsem, flagami/semaforem, znakami indianskimi oraz innymi szyframi w różnych przypadkach.

W niedzielę 7-go stycznia, dojechały na teren zuchy, a także odwiedzili nas nasi rodzice na dzień gości. W programie wspólny obiad BBQ, ognisko, otwarcie kolonii oraz Msza Św odprawiona przez naszego Kapelana – Ks. Dh. Wiesław Słowik hm. SJ.

Kolonia Zuchowa „Dzielni Powstańcy” była podzielona na szóstki „Kosynierze”, „Piechota” i „Jazda”. Zuchy zdobywali wiedzę o Tadeuszu Kościuszce i czemu się stał bohaterem narodu. Dowiadywali się także o zaborach Polski i o życiu pod zaborami oraz o powstaniach w tym okresie – Powstania Listopadowe i Styczniowe, jednocześnie przygotowywując się do obchodów 100 lecia Niepoległości poprzez gry, majsterkowania, śpiew i zajęcia. Podczas wspólnych zajęć ze zuchami, harcerze i harcerki także uczyli się o tym ważnym czasie w historii Polski.

W poniedziałek 8-go wędrownicy i wędrowniczki wyruszyli na 3 dniową – 40 kilometrową wędrowkę zdobywając część „Grand Strzelecki Track” w Gippsland Ranges. Trasę zaczeli w Jeeralang Junction a zakończyli na szczycie Mt Tassie. Trasa miała swoje uroki – piekne widoki, 50-pare przejść przez rzeke, i ciekawe szcieżki. W środe, na szczycie Mt Tassie wędrownicy i wędrowniczki spotkali się z harcerkami, którzy byli na dniowym 10-kilometrowym spacerze.

Obóz to nie obóz bez wycieczki. W poblizu – około 30min od obozu – znajdowało się słynne miejscowość Walhalla. Położone w dolinie, słynie z wielu powodów – z kopalni złota, z tego że obecnie ma tylko 16 stałych obywateli oraz że było ostatnim miejscu w Wiktorii a może nawet w Australii podłązczone do sieci pradu – a to bylo w 1998r! Obecnie Walhalla się przygotowywuje do podłączenia zasięgu komórkowego i internetu. Harcerki i harcerze musieli te i wiełu innych wiadomości zdobyć podczas gry w stylu „Amazing Race”, odpowiadając na różne pytania by zdobyć jak najwięcej punktów. W tym czasie, zuchy, przejechali się pociągiem podziwiać ciekawe widoki w stronę Thomson River oraz zwiedzali miasteczko Walhalla.

Podczas całego obozu mieliśmy różną pogodę – taką jak znamy dobrze we Wiktorii, raz gorąco, raz ładnie a na koniec deszczowo. Mimo tej pogody wszyscy bawili się wspaniale i powrociliśmy do swoich domów szcześliwi w sobotę 13-go.

Obóz i kolonia by się nie udały bez wielkiego wysiłku, ogromu czasu poświęconego, współ pracy i pomocy wielu osób. Dziękuje komendzie – druhnie Moniki Paszkiewicz pwd – komendantce Obozu „Tolone”, Druhnie Danielii Paszkiewicz pwd – Komendantce Wędrowki i Krystynie Paszkiewicz Hm – komendantce Kolonii Zuchów „Dzielni Powstańcy”. Dziękuje oboźnym – Druhnie Veronici Szmyd sam i Druhowi Justynowii Terech ćw. Dziękuje druhnie Martcie Żyżnowskiej phm i paniom Kasi Zając i Basi Żyżnowskiej z KPH – za podjęcie pracy w kuchnii i pyszne posiłki. Także dziękuje paniom Izabelli Orval i Antoinette Broszczyk za pomoc przy kolonii zuchowej. Dziękujemy wszystkim którzy także przyczynili się w jakiś sposób do tego obozu i kolonii.

Na koniec, Hufce „Podhale” i KPH – Koło Przyjaciół Harcerstwa, zapraszają wszystkich na Polanę w Healesville 18-go Lutego, na Dzień Myśli Braterskiej i otwarcie naszego roku Harcerskiego. Apel o 9.30am z Msza Sw o 10.00am. Kuchnia dostępna od południa. Ognisko o 3.30pm.

Zbiórki dla skrzatów (4-7 lat), zuchów (7-11 lat) obecnie odbywają się w South Melbourne (soboty po lekcjach j. Polskiego)  i w Essendon dla zuchów, harcerek i harcerzy (od 11 lat) po mszy św porannej w niedziele.

O dalsze wiadomości i zdjęcia z naszych imprez i zbiórek zapraszamy na stronę https://www.facebook.com/ZhpPodhaleMelbourne/ oraz o poszczególne pytania dotyczące harcerstwa w Melbourne, zapraszam o kontakt pod: harcerki.podhale@gmail.com

Czuwaj!
Irena Kutypa pwd.
Komendantka Obozu “Szlakami ku Wolności”
Hufcowa Harcereke„Podhale” MelbourneSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s