Dzień Myśli Braterskiej w Martinez

Martinez, Kalifornia, Stany Zjednoczone, 25 lutego 2018

Harcerska brać

25 lutego 2018 r. Kaplica Matki Boskiej Patronki Emigrantów omal nie pękłą w szwach. Oto na Mszę Świętą o godz. 10:30 stawili się oprócz cotygodniowych uczestników harcerze ze wszystkich ośrodków w Północnej Kalifornii. A nawet mieliśmy gościa – Dh. Bożenę Budę, która przyjechała z ośrodka Maryland Washington DC. Okazja? – Dzień Myśli Braterskiej.

W tym roku ma on szczególne brzmienie ponieważ rozpoczął szereg imprez poświęconych stuletniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Już podczas Mszy Świętej wiele było akcentów harcerskich, a szczególnie podczas homilii, która dzięki Ks. Vitalijemu Osmolovskyiemu przekształciła się w quiz na temat wiadomości harcerskich. Pytania były chyba wszystkie zaliczone poprawnie – choć niektóre podchwytliwe.

To jednak był tylko początek zajęć, które na dobre rozpoczęły się po Mszy w pobliskim parku nad brzegiem zatoki. Tu harcerze, zuchy i skrzaty podzielone na grupy uczestniczyły w wielu grach i zabawach poświęconych historii Polski. W powietrzu latały modele polskich samolotów bojowych, młodzież pokonywała liczne tory przeszkód, układała mapę Polski pod zaborami, zaszyfrowywała wiadomości, śpiewała Hymn Narodowy, spotkała się z żywymi Ojcami Niepodległości oraz z Legionistami, którzy słowami Dh. Iwony Urbaniak “walczyli zawzięcie”. Taka aktywna lekcja historii na świeżym powietrzu, wśród rówieśników, to prawdziwa uczta dla ciała i umysłu. No i okazja aby rozwinąć przyjaźnie pomiędzy młodzieżą z różnych ośrodków a dla instruktorów aby powspółpracować.

Ogromne podziękowania wszystkim druhnom i druhom, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali się w przygotowania i przeprowadzenie wspaniałej imprezy, oraz dla wszystkich harcerek i harcerzy z Sacramento i San Jose, którzy odwiedzili ośrodek w Martinez. Jeszcze raz cytująć Dh. Urbaniak: “Roześmiane buźki maluchów oraz zadowolona młodzież to dla nas największa zapłata.”

Czuwaj!
Tekst i zdjęcia: Pwd Z. DarskiSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s