Ekstremalna Droga Krzyżowa w Blackburn

Blackburn, Anglia, 17-18 marca 2018

W nocy pomiędzy 17 a 18 marca 2018r razem z Druhną Kingą Moździerz i Druhną Magdą Bielec byłam na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej (EDK). EDK to wydarzenie religijne odbywające się na całym świecie w ciągu Wielkiego Postu. Polega ono na przekształceniu zwyczajnej Drogi Krzyżowej w nocną wędrówkę trwającą około 40-50 km. Nasza trwała 41,2km. EDK to nie jest pielgrzymka lecz indywidualne przeżycie religijne.

Na naszej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej uczestników podzielono na 8 grup. Ja wraz z Druhną Kingą Druhną Magdą byłam tej ósmej. Nasza trasa przypominała kolko – zaczynaliśmy i kończyliśmy tym samym ośrodku Polskim w Blackburn. Gdy wieczorem 17 marca dojechaliśmy do tego właśnie ośrodka, był przygotowany dla nas pyszny bigos z gorącą herbatą. Potem wszyscy uczestniczyliśmy w Mszy Świętej.

Kiedy wszyscy byli gotowi do wyjścia, odmówiliśmy pierwszą stacje i wyruszyliśmy około 21:30. Przez całą noc warunki pogodowe były wyjątkowo ekstremalne – wiał silny wiatr, padał śnieg i była temperatura -2 stopnie. Było mi bardzo ciężko ale dotrwałam do końca. W trakcie nocy jeździli organizatorzy i zabierali z powrotem do ośrodka polskiego tych co już nie dawali rade iść – ale ja z Kinga twardo szłyśmy i ukończyłyśmy EDK około 9 rano.

Kiedy wróciłyśmy do ośrodka polskiego czekał na nas cudowny ciepły poczęstunek po którym dumne i obolałe wróciłyśmy do domu – do Manchesteru.

Druhna Tropicielka Ela Waszkiewicz.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s