Zakończenie roku harcerskiego w Derby!

Drumhill Scout Campsite, Derby, Anglia, 8 lipca 2017

W sobotę 8 lipca 2017 roku, w Drumhill Scouts Campsite w Derby odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zakończenia roku harcerskiego podczas której zuchy, harcerki, harcerze, KPH, rodziny oraz goście wspólnie bawili się podczas zajęć przygotowanych przez gromadę zuchów ‘Chabry i Cwaniacy’, drużynę harcerek ‘Jaskółki’ im Emilii Plater oraz 15 Drużyny Harcerzy im. Jana Henryka Dąbrowskiego z hufców Mazowsze i Wrocław.

Jak to bywa na wyspach największe obawy mieliśmy co do pogody przez to że były zapowiadane straszne ulewy w tygodniu poprzedzającym zbiórkę. Na nasze szczęście pogada nam dopisała i przez cały dzień towarzyszyło nam słońce.

Zajęcia były podzielone na dwa etapy; Etap 1 – Zajęcia oddzielne w grupach: Zuchy, Harcerze, Rodzice, oraz Etap 2 – zuchy razem ze swoimi rodzinami.

Podczas pierwszego etapu zuchy pobawiły się w różne pląsy i razem pośpiewały, aby później zająć się majsterką podczas której przygotowały kwiatki dla swoich rodzin. Rodzice w tym czasie poznali co to jest musztra i zagrali w podchody, a harcerki i harcerze przeszli trasę na której musieli wykazać się harcerskim sprytem.

Podczas drugiego etapu zuchy razem z rodzicami musieli przejść przez pięć stacji. Na pierwszej stacji zuchy miały za zadanie przeprowadzić rodziców którzy mieli zamknięte oczy, przez tor przeszkód zrobiony z harcerzy. Na następnej wszyscy musieli wykazać się zwinnością przez to, że m. in. trzeba było się czołgać. Na trzeciej stacji grupy zostały podzielone na pół aby stworzyć dwie rodziny które ‘wybrały się do supermarketu’. Jak mocno świeci słońce to co najlepiej zrobić? Rzucać w rodziców gąbkami namoczonymi wodą i właśnie tak było na stacji czwartej! Natomiast na ostatnie stacji rodzice zmierzyli się z zuchami w wyścigu z jajkiem na łyżce.

Po tych wszystkich zajęciach nadszedł czas usmażenia kiełbasek na ognisku, a tuż po tak smakowitym późnym obiedzie, wszyscy przebrali się w mundury i wspólnie zasiedliśmy do zuchowo-harcerskiego kominka. Do kominka został przygotowany specjalny śpiewnik, tak żeby każdy mógł się dołączyć do śpiewania. Rodzice mogli również przeczytać o historii harcerstwa w Derby które zaczęło działać na terenie miasta już w 1951. Została tam również zamieszczona informacja o zbieraniu datków na stanice St. Briavels prowadzoną na terenie przez wędrowników.

Podczas kominka, gromada ‘Maki’ z Loughborough miała uroczystość rozdania sprawności ‘akademia Pana Kleksa’, po czym drużynowa Justyna Czernik została nagrodzona przez działające tam KPH i zuchy z jej gromady pięknym upominkiem.

Pod koniec kominka zuchy z gromady ‘Chabry i Cwaniacy’ z Derby na chwilę się wymknęły aby przygotować się do pokazu podczas którego przedstawiły jaką sprawność przerabiali pod koniec roku. Tak więc wszystkim zgromadzonym gościom ukazali się dzielni rycerze w swoich zbrojach w raz ze swoim królem, aby po chwili zaatakować groźnego wroga naszej gromady. W tym czasie nasze zuchy w swoich sukniach zademonstrowały co robiły księżniczki podczas gdy ich dzielni rycerze walczyli za królestwo. Po zwycięskiej bitwie którą nasze zuchy wygrały. Odbył się bal podczas którego wszyscy wspólnie zatańczyli w raz ze swoim królem Zuchwildem z Derborza.

Po gromkich brawach nadszedł czas na rozdanie sprawności na którą wszystkie zuchy zasłużyły. Po całym obrzędzie podziękowaliśmy również osobą które pomagały gromadzie w przygotowaniu zajęć, zebraniem materiałów potrzebnych do zbiórek, przygotowaniu tarcz, czy uszyciu tak pięknych sukni specjalnie dla naszych zuchów. Jeszcze raz przy okazji chciałbym im serdecznie podziękować, bo bez nich nie byłoby tak wspaniałej pracy harcerskiej w Derby.

Po zakończeniu kominka tak już tradycyjnie rozpoczęła się bitwa wodna z udziałem balonów z wodą.

W tym roku gościliśmy zuchy, harcerzy, KPH i rodziny z następujących miast: Leicester, Loughborough, Nottingham i Walsall. Razem z nami sprawiło to, że na zbiórce pojawiło się około 180 osób za co bardzo wszystkim dziękujemy. W porównaniu do 2015 (zdjęcie poniżej) można zauważyć jak praca w Derby i środkowej Anglii się rozrasta. Mam nadzieję że zobaczymy się już za niedługo, a za rok będziemy się bawić w jeszcze większym gronie!

Życzę wszystkim udanych akcji letnich i niezapomnianych wakacji!

Pozdrawiam, Czuj! Czuwaj!

pwd Tomasz Brożyna

Drużynowy gromady ‘Chabry i Cwaniacy’ z DerbySkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s