V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

Warszawa, Polska, 20-23 wrzesień 2018

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy zgromadził ponad 600 przedstawicieli organizacji polonijnych z całego świata. Zjazd odbył się w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, toteż hasłem zjazdu było hasło: „Łączy nas Niepodległa”.

Na rozpoczęcie zjazdu w warszawskiej archikatedrze pod wezwaniem św. Jana została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Mszę koncelebrował Arcybiskup Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz. Komentatorem była hm. Krystyna Reitmeier. Po mszy świętej delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Uroczyste otwarcie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbyło się w sali plenarnej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie uczestnicy udali się do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Parą Prezydencką. Dzień zakończył się koncertem galowym „Nasza Niepodległa 1918-2018” w Teatrze Wielkim.

W zdjęciach poniżej – para prezydencka z naszą grupą harcerską, Przewodnicząca Rady Polonii Świata hm. Teresa Berezowska i Delegaci Zjazdu na sali Sejmu RP.

http://www.wspolnotapolska.org.pl/zjazdpolonii/2018/dzien1-01.php

http://www.wspolnotapolska.org.pl/zjazdpolonii/2018/dzien1-02.php

http://www.wspolnotapolska.org.pl/zjazdpolonii/2018/dzien1-03.php

http://www.wspolnotapolska.org.pl/zjazdpolonii/2018/dzien1-04.php

Następne dwa dni poświęcone były obradom. Zjazd stworzył możliwość do spotkań i dyskusji oraz wymiany opinii. Obrady odbyły w siedmiu forach tematycznych:

  • Światowe Forum Organizacji Polonijnych
  • Światowe Forum Duszpasterstwa Polonijnego
  • Światowe Forum Kultury Polonijnej
  • Światowe Forum Nauki Polskiej poza Granicami
  • Światowe Forum Edukacji Polonijnej
  • Światowe Forum Sportu i Turystyki Polonijnej
  • Światowe Forum Mediów Polonijnych

W każdym forum brali udział delegaci naszej Organizacji ZHP. W Światowym Forum Organizacji Polonijnych z ramienia Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii wystąpiły hm. Teresa Szadkowska-Łakomy i hm. Jagoda Kaczorowska. Prezentacja dotyczyła rozważań na temat znaczenia słowa „Niepodległość”.

W późniejszej sesji hm. Krystyna Reitmeier z Kanady przedstawiła historię i cele wychowawcze Związku Harcerstwa Polskiego podkreślając naszą ciągłość prawno-organizacyjną.

Na zakończenie zjazdu odbyła się sesja plenarna na Sali Sejmu RP. Ostatnim mówcą był phm. Adrian Kania urodzony w Kanadzie. Przedstawił historię naszego Związku, a następnie podzielił się osobistymi refleksjami o roli harcerstwa w swoim życiu. Wieczorem Stowarzyszenie Wspólnota Polska gościła delegatów w swoich ogrodach.

http://www.wspolnotapolska.org.pl/zjazdpolonii/2018/dzien3-02.php

Poniżej video z pełnym przemówieniem z Sejmu RP (10:25 minut)

W niedzielę uczestnicy udali się do Świątyni Opatrzności Bożej na mszę Św. w intencji Polonii i Polaków za Granicą oraz z okazji 40-tej rocznicy rozpoczęcia Pontyfikatu św. Jana Pawła II. Modlono się także o kanonizację bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerstwa, zamęczonego w obozie koncentracyjnym Dachau. Komentatorem był hm. Jan Kaczmarek. Jedną modlitwę wiernych w imieniu naszego Związku odczytała hm. Teresa Szadkowska-Łakomy.

W procesji darów delegacja nasza złożyła portret Patrona harcerstwa bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego.


http://www.wspolnotapolska.org.pl/zjazdpolonii/2018/dzien4-01.php

Po zakończeniu mszy św. złożono w Panteonie Wielkich Polaków wieńce na grobach Druha Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i przewodniczącego ZHP, hm. Zygmunta Szadkowskiego Przewodniczącego ZHP oraz długoletniego Kapelana Naczelnego ZHP ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego.

Dziękujemy organizatorom Zjazdu – Senatowi RP, Stowarzyszeniu Wspólnota Polska, Rady Polonii Świata. Dziękujemy za udział przedstawicielom Senatu RP, kancelarii Prezydenta, ministrom, posłom oraz wszystkim delegatom z całego świata, którzy brali udział w Zjeździe.

Z harcerskim pozdrowieniem,
CZUWAJ!
Jagoda Kaczorowska hm.
Teresa Szadkowska-Łakomy hm.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s