Harcerska Pielgrzymka do Aylesford

Aylesford, Kent, Anglia, 16 września 2018

Jak co roku brać harcerska z Londynu i okolic, zrzeszona w hufcach harcerek „Bałtyk” i harcerzy „Warszawa” udała się na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Aylesford. Nasze hufce z roku na rok rosną, coraz więcej młodzieży należy do harcerstwa, powstają nowe jednostki, a pielgrzymką harcerska jest mocno zapisana w kalendarzu. Nawet kilka drużyn harcerek miało 100% obecność. W tym roku pogoda była piękna i choć uprzedzano nas, że ze względu na prace drogowe na trasie, będą kłopoty z dojazdem wszyscy zjawili się na wyznaczoną godzinę i cały dzień przebiegł zgodnie z planem.

Pielgrzymka nasza jest zawsze radosnym spotkaniem harcerstwa z całego Londynu. Jest to jedyna w roku okazja na takie spotkanie, więc wszyscy, a szczególnie starsza młodzież cieszy się tym spotkaniem. Oczywiście najważniejszym elementem jest strona religijna, ale popołudnie jest czasem wolnym na spędzenie go w towarzystwie osób z innych części Londynu. I korzystają z tego wszyscy, z rodzicami włącznie. Bo trzeba pamiętać, że wiele rodziców to dawni harcerze i harcerki, dla których pielgrzymka jest powrotem do wspomnień z ich młodości, kiedy w mundurach na nią przyjeżdżali.

Pan Ambasador, Arkady Rzegocki z rodziną oraz nowy konsul generalny p. Mateusz Stąsiek z żoną, Ewą, w mundurze instruktorki ZHR i córeczkami zaszczycili nas swoją obecnością. Dziewczynki, zarówno pana Ambasadora jak i pana Konsula dołączyły do zajęć zuchowych. Jak zwykle dzień rozpoczął się raportami hufców, osobno dziewczynek i osobno chłopców. Imponujące wrażenie robiła liczba pięknie umundurowanej młodzieży i zuchów w ślicznych kolorowych beretach . Po raz pierwszy od poświęcenia go na 75 leciu hufca, w lipcu, nowy sztandar hufca Bałtyk towarzyszył nam podczas raportu i Mszy świętej.

Ks. Grzegorz Leszczyk MIC, pięknie poprowadził Różaniec, tak, że młodzież, wyraźnie skupiona uczestniczyła w rozważaniach opartych na myślach naszego patrona Bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego i była zaangażowana w śpiewie dziesiątki Zdrowasiek. Chór utworzony z przedstawicieli kilku drużyn pod wodzą utalentowanej muzycznie Ali Macheta prowadził śpiewy w czasie Różańca oraz podczas Mszy świętej. Ks Grzegorz wygłosił piękne kazanie, łatwe do zrozumienia przez wszystkich, zarówno dzieci jak i dorosłych, nawiązując do czytań i pytania Pana Jezusa, za kogo Go uważamy. Wszystkie czytania były w tym roku czytane przez harcerzy i harcerki, a także przez zuchy, wyraźnie i piękną polszczyzną, co nie zawsze się dzieje na takich młodzieżowych nabożeństwach. Zaraz po Mszy miała miejsce uroczystość poświęcenia proporca drużyny harcerzy z Putney oraz pasowanie najstarszych zuchów na harcerzy. Harcerki przenosiły swoje zuchy do drużyn po obiedzie.

Koła przyjaciół harcerstwa urządziły wspaniały poczęstunek dla gości, zuchów, oraz starszyzny harcerskiej. Grill i bogaty bufet zrobiły bardzo dobre wrażenie na naszych gościach, którzy w tym widzieli ważną rolę integracyjną. Dzień zakończył się kominkami, osobno dla harcerek i harcerzy i osobno dla zuchów oraz śpiewem „Idzie noc” w ogromnym kręgu.

Małgorzata Zajączkowska hm (referentka prasowa okręgu WB)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s