70 lecie Harcerstwa w Bristolu

Bristol, Anglia, 3 czerwca 2018

W piękną, słoneczną niedzielę 3 ego czerwca 2018, społeczność polska w Bristolu obchodziła 70 cio lecie postania harcerstwa w tym mieście.

W 1948 powstał maleńki zastęp harcerzy i szybko zrodziła się mieszana gromada ‘Lechici’ i drużyny harcerek i harcerzy. W styczniu 1963 płeć żeńska odłączyła się od męskiego ‘Szczecina’ i powstał hufiec ‘Pomorze’.

Na uroczystość przybyli: dh. Przewodniczący ZHP dh. Hm Robert Pospędzichowski z małżonką Alusią (z 35tej drużyny w Bristolu), dh. Komendantka Chorągwi Harcerek dh.hm Maryś Bnińska i dh. Komendant Chorągwi Harcerzy dh.hm Jan Monor z małżonką Iwoną.

Dzień rozpoczął się uroczystą Mszą Św.dziękczynną w parafialnym kościele pw. Matki Bożej Ostobramskiej. Po Mszy Św. wszyscy udali się do Memorial Stadium (siedzibą „Bristol Rovers”). Każdy dostał pomiątkową odznakę z lilijką, napisem 1948-2018 i wizerunkiem słynnego w Bristolu „Clifton Suspension Bridge”.

Poraz pierwszy w tym miejscu powiewała Polska flaga. Po raporcie zuchy udały się do pobliskiego parku na zajęcia sportowe, m.in. gra w dwa ognie.

Niestety, obecność harcerek i harcerzy była nie za duża, ze względu na ważne egzaminy w tym okresie. Wszyscy z ciekawością oglądali historyczne kroniki, plansze i najnowsze wiadomości o renowacji i budowie Stanicy Harcerskiej w St. Briavels.

Po obiedzie we własnym zakresie była ciekawa gra-wywiad. Uczestnicy zostali podzielone na grupy. W każdej był zuch, harcerz/harcerka, młody instruktor/instruktorka i ktoś starszy. Zuchy pytały się starszych o najciekawskiej wycieczce, obozie czy zlocie.

W krótce był czas na kominek, na który dołączyło wiele byłych harcerek/harcerzy i sympatyków.Popłynęły stare i nowe piosenki, które wywołały nie jedną łezkęw oku. Dh. Komendantk Chorągwi bardzo żywo poprowadził piosenkę „Satelita” i również była śpiewana historyczna piosenka „Bo 35ta – to my!”

Ten wspaniały i pełen wrażeń dzień zakończył się smakowitym podwieczorkiem i spożyciem wspaniałego tortu, który został przekrojony przez najmłodszego zucha, Martę Zielosko i najstarszą instruktorkę hm Ewę Petrusewicz.

Cały dzień został zaplanowany przez dh.phm Grażynkę Kowalewską. Z dawnych szeregów hufców ‘Szczecin’ i ‘Pomorze’ w kościele lub na kominku. Przybyli: Grzegorz Kucharczyk, Roman Zadarnowski; byłe drużynowe 35DH Hela Pępek, Ewa Kucharczyk; harcerki Bożena Wojciechowska, Tenia Pępek, Anna Pomirska, Teresa Grzybowska, Basia Zadarnowska.

Czuwaj!
Hm. Ewa PetrusewiczDodatkowe informacje:

Obchody 70 cio lecia harcerstwa w Bristolu było organizowane przez wszystkie jednostki oraz KPH w Bristolu.

Podczas zajęć, trzy pokoleń Bristolskich harcerek i harcerzy byli podzielone na grupy na wywiad. Zuchy i harcerki były podzielone na grupy, podchodiły do każdej grupy i przeprowadzały wywiad o przeżyciach i dzialaność harcerską. Po wywiadach, każda grupa przygotowała pokaz na kominek. Tematy objęte były; obozy, kolonie i zloty, zbiórki i sprawnoście, inne tradycje np. kolędowanie, święta narodowe oraz wycieczki i wędrówki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s