Zlot „Harcerskie Szczyty” w Australii

Baden Powell Park, Samford Village, Queensland, Australia, 6 – 19 stycznia 2019

Od razu po przyjeździe na Zlot każdy musiał się zameldować i otrzymał identyfikator. Po oficjalnym rozpoczęciu, na którym zgłoszono raport obecności i wciągnięciu flagi Polskiej i Australijskiej ksiądz hm Wiesław Słowik odprawił nam uroczystą Msze Świętą.

Przez pierwsze kilka dni zlotu wszystkie obozy koncentrowały się nad pracą pionierską. Rezultatem były duże, mocne i solidne bramy do każdego obozu. W obozie harcerzy chłopcy mogli odpoczywać na ławce, na której także można było suszyć mokre ubrania. W obozie harcerek natomiast był bardzo duży stojak na buty oraz suszarka na ręczniki. W obozach były tablice na rozkazy i ogłoszenia, kapliczki i ozdoby przed namiotami. Warty w obozie wędrowniczek mogły wspinać się na górę bramy, a w obozie harcerek warty mogły usiąść na ławeczce, aby wpisać ważne wydarzenia w książce warty. Główna brama wskazywała drogę do obozów.

Ciekawym zajęciem było absailing zjeżdżanie po linie z wysokiej wieży. Brali udział wszyscy włącznie ze zuchami. Dla niektórych było to wielkim wyzwaniem.

Podczas zlotu odbyła się kolonia dla zuchów pod nazwą „Śladami Stasia i Nel”. Zuchy przeżywały powieść „W Pustyni i Puszczy”. Przeżyły ognisko u Pana Linde pod gwiazdami, budowały szałasy, znalazły słonia, odbyły wycieczkę do Sandford Muzeum i miały okazje obejrzeć film w Pustyni i w Puszczy.

W czasie zlotu harcerki i harcerze też wybrali się na wycieczkę do pobliskiego miasteczka Samford Village, która zaczęła się od zwiedzania Muzeum. Po obiedzie był czas na zwiedzenie miasteczka poprzez zrobienie tzw. ‚Scavenger Hunt’. W nagrodę, każdy dostał smaczne lody od głównej komendy zlotu.

Po raz pierwszy w naszej historii w czasie zlotu okręgu odbył się jedno tygodniowy obóz dla instruktorek z malutkimi dziećmi pod nazwą ‚Małe Kangurki’ pod opieką komendantki phm Kariny Katsipodas. W programie były piesze wycieczki do Samford Village, basen, zabawy, posiłki i dużo śmiechu, oraz wycieczka do Muzeum z zuchami. Nasze małe kangurki miały swoje własne koszulki zlotowe oraz piosenkę napisaną przez druhnę Kaję!

W zastępnie instruktorek „Świetlany Krzyż” były phm Halinka Prociuk na czele z phm Ireną Kutypą i hm Krysią Paszkiewicz.W drugim tygodniu odbył się złaz wędrowniczy pod nazwą "Kroki do wolności". W pierwszy dzień złazu patrole wyruszyły do Mt Glorious. I tak jak sama nazwa wskazuje była to wycieczka w piękne tereny. Poprzez strumyk z zimną orzeźwiającą wodą doszli do miejsca postoju, gdzie czekał na nich śliczny zalew otoczony skałami. Drugi dzień złazu był spędzony w Samford Village. Najpierw wędrowniczki i wędrownicy pomogli wolentariuszom w Samford Museum poprzez wysprzątanie sal, eksponatów i wystaw. Po ciężkiej pracy mięli czas na tzw „Scavenger hunt” po miasteczku gdzie z lodami czekała na nich komendantka złazu druhna hm Alicja Tabor. Trzeci i ostatni dzień złazu rozpoczął się w „Avenue of Honour”, ścieżce wśród drzewek w honorze wszystkich z okolicy Samford Village, którzy w ostanich 100 lat oddali życie w obronie ojczyzny. Po południu był czas na kajaki i kąpiel w jeziorze.

Zlotowy dzień skupienia poprowadził kapelan zlotu ks. pwd Kamil Żyłczyński. W tym dniu młodzież zapoznała się z życiem i tragiczną śmiercią patrona harcerstwa bł. druha Stefana Wincentego Frelichowskiego. O jego życiu jako harcerz, a szczególnie o jego postawie rycerskiej. Młodzież miała okazję zrobienia krótkiego rachunku sumienia oraz refleksie pracy nad sobą. Zastępy opracowały nowe sprawności harcerskie bazowane na Prawie Harcerskim. W innym zajęciu budowały żagle Zawiszy Czarnego i miały wyścigi przenoszenia wody w dłoniach. Obozowy dzień skupienia zakończył się ogniskiem harcerskim, w czasie, którego śpiewano nowo nauczone piosenki religijne i zostały przedstawione pokazy z życia patrona.

Z okazji setnej i 40 rocznicy śmierci założycieli harcerstwa Andrzeja i Olgi Małkowskich przygotowany został piękny wzniosły obrzęd pamięci. Przy wspólnej modlitwie wspominaliśmy druha Andrzeja i druhnę Olgę oraz wszystkich z naszej rodziny harcerskiej w Australii, którzy odeszli na wieczną wartę. Każdy z nich był uroczyście wymieniony podczas obrzędu. Pochodnie prowadziły cały zlot na miejsce obrzędu, świeczki i werble dodawały nastrój. Szliśmy w jednym rzędzie śpiewając Zdrowaś Maryjo. Po przyjściu na miejsce wybrane każdy wypowiedział imię i nazwisko zmarłej osoby. Byli to nasi dziadkowie, pradziadkowie, ciocie i wujkowie, rodzice, nasze zuchy czy harcerki/harcerze a także przyjaciele. Po tym zaśpiewaliśmy Barkę, został odczytany Rozkaz Specjalny Naczelnictwa oraz krótki życiorys Andrzeja i Olgi. Obrzęd zakończyliśmy wspólnym odnowieniem przyrzeczenia i modlitwą. W ciszy i skupieniu wracaliśmy do naszych obozów.

Bardzo wszystkim podobała się harcerskie ‚Trivia Night’, w czasie której mieszane drużyny harcerek i harcerzy musiały odpowiadać na pytania związane ze zlotem, przyrodą i na różne inne tematy. Najtrudniej było odgadnąć kto jest kim ze zdjęć komendy, gdy byli maluszkami. Było głośno i wesoło. Najwięcej punktów zdobyła drużyna „Zimny Rosół”.

W stuletnią rocznicę Obrony Lwowa hm Hania Terech przygotowała ciekawą Grę Zlotową trwającą cały dzień, aby uczcić pamięć Orląt Lwowskich. Młodzież była podzielona na sześć zastępów i nadane im imiona Orląt Lwowskich np. Jurek Bitschan. Gra złożona była z kilku mniejszych gier np. historia obrony Lwowa, pierwsza pomoc, pionierka i szukanie broni. Taki był gorący dzień ze z radością zakończyli pływaniem w basenie na terenie.

Koło Przyjaciół Harcerstwa prowadziło kuchnię z panią Kasia Davis ze Sydney na czele. Rodzice z KPH w Brisbane chętnie pomogli w przygotowaniu posiłków i zrobieniu zakupów. Najtrudniejsza rola do spełnienia było nakarmić i zadowolić 150 głodnych uczestników i część, która miała własne jadłospisy zdrowotne!

Dziękujemy komendantce zlotu hm Urszuli Daniels za niezliczone godziny czasu poświęcone w zorganizowaniu zlotu by Zlot „Harcerskie Szczyty” nie tylko udał się, ale zostawił nam głębokie braterskie przeżycia i mile wspomnienia. Oczekujemy z niecierpliwością następnego harcerskiego wydarzenia w wspólnym harcerskim kręgu.

Komendantka zlotu – hm Urszula Daniels
Z-ca komendantki zlotu – hm Krzysztof Dutkowski
Główna oboźna – hm Marysia Nowak
Skarbniczka – Małgosia Skubisz
Kwatermistrz – pwd Rafał Dróżdż
Kapelani zlotu – ks pwd Kamil Żyłczyński
Gospodyni – Kasia Davis KPH
Pierwsza Pomoc – hm Krysia Dutkowska

Komendantka Zlotu Harcerek „Harcerskie Szczyty” – hm Urszula Daniels
Komendantka obozu wędrowniczek „Czujka” – phm Marta Żyznowska
Komendantka obozu harcerek „My Polki” – phm Monika Paszkiewicz
Komendant Zlotu Harcerzy „Promienie” – phm Robert Myszkowski
Komendanci obozu wędrowników „Dowódcy” – pwd Jaś Waśko i pwd Adam Paszkiewicz
Komendant obozu harcerzy „Marszałek” – phm Tomek Karbanowicz
Komendant/ka Złazu „Krokami do wolności” – hm Alicja Tabor
Komendantka kolonii zuchowej „Śladami Stasia i Nel – phm Ania Chawa
Komendantka obozu Maluszków „Małe Kangurki” – phm Karina Katsipodas

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s