Odprawa kształceniowa hufca Watra, Kanada

Park im. Ignacego J. Paderewskiego, Vaughan, Ontario, Kanada, 7 września 2019

Ale będzie rok…epiczny czy ekologiczny?!

Czas wakacyjnych harców się skończył i po raz sześćdziesiąty siódmy Chorągiew Harcerek w Kanadzie stanęła u progu nowego roku harcerskiego. Żeby się do niego należycie przygotować, funkcyjne Hufca ” Watra „- Związku Harcerstwa Polskiego już o świcie stawiły się na coroczny kurs szkoleniowo – kształceniowy. 

W sobotę 7 go września, dzięki uprzejmości zarządu parku im. Ignacego Paderewskiego cały teren wypełnił się dziewczętami w szarych mundurach. Na Porannym Apelu z rozpromienionymi twarzami stanęło ponad 60 harcerek i wędrowniczek (z London, Windsor, Oshawa, Milton, GTA, Hamilton), którym będzie w nadchodzącym roku powierzony rozwój i wychowanie w metodzie harcerskiej dzieci ze swoich gromadek skrzatowych, zuchowych i drużyn harcerskich. Wiata zwykle przeznaczona do zabaw tanecznych podczas polskich pikników, wypełniła się po brzegi różnorakimi materiałami, które potencjalnie będzie można wykorzystać na zbiórce. Kolorowe paciorki, wstążeczki, pompony, kokardy, szablony i obrazki przy pomocy doświadczonych instruktorek zamieniały się w system nagród, temat pląsów, totemy lub elementy obrzędu. Każda funkcyjna przyjechała tu z wielkim zasobem wiedzy po wcześniej ukończonych kursach dla zastępowych i drużynowych. Teraz był czas na wymianę pomysłów i doświadczeń. Czas na wyprowadzenie wiedzy w życie i wypróbowanie wszystkiego w praktyce. Czas na wyśpiewanie piosenek, odtworzenie pląsów i zagranie gier, żeby je później ze stuprocentową pewnością siebie zaprezentować swoim podopiecznym na zbiórce. Wraz z zachodem słońca roczne programy pracy, cykle zbiórek i sprawności były na ukończeniu. W planie dnia nie zabrakło miejsca na momenty tak miłe sercom harcerek jak obrzędy, gawędy i ognisko. 

Uroczyste przekazanie funkcji hufcowej z rąk hm. Barbary Mahut na ręce hm. Malwiny Rewkowskiej nie mogło odbyć się w bardziej stosownym momencie i było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. 

Nowy rok to w pracy hufca okazja do nowych wyzwań. Tematem roku 2019/2020 “Jeden Świat” będzie ekologia. Możemy tyle zrobić dla naszej matki Ziemi więc szczerym zobowiązaniom i pomysłom na zmiany, których każda harcerka, każda drużyna, każdy szczep może dokonać nie było końca. Kiedy w parku im. Paderewskiego zapadła noc i nadszedł czas powrotu do domu żadna z nas nie miała wątpliwości, że nadchodzący rok harcerski będzie super ekscytujący i porywający i jeżeli nawet nie wpisze się do historii jako ” epiczny” to z pewnością będzie ekologiczny! 

dhn. Kasia N. – uczestniczka kursu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s