75 rocznica zdobywania Monte Cassino w Australii

South Melbourne, Australia, czerwiec 2019

Rozpoczęliśmy nowy cykl zabaw przedstawieniem naszych ukochanych misiów innym skrzatom.  Nasze misie koleżeńskie, pomocne, miłe, zabawne i kochane towarzyszyły nam w zabawach na zbiórkach.  Nauczyliśmy się nowych misiowych piosenek i pląsów. Dowiedzieliśmy się co misie lubią i wtedy poznaliśmy ciekawą i prawdziwą historię niedźwiedzia który towarzyszył polskim żołnierzom w walce o Monte Cassino.

Zobaczyliśmy jaką daleką trasę mieli żołnierze Generała Andersa wraz z Wojtkiem i na globusie znajdywaliśmy kraje na trasie II go Korpusu. Razem z naszymi misiami, słuchaliśmy o przygodach Wojtka od małego aż do czasu kiedy wyrósł na ogromnego niedźwiedzia: co lubił jeść, jak spędzał czas z opiekunem i kolegami żołnierzami i jak im nadzwyczajnie pomagał.

W tym roku, 2019, przypada 75ta rocznica walki o Monte Cassino i 50ta rocznica gdy Generał Anders powierzył, harcerzom i harcerkom Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza Polską, na wzgórzu Monte Cassino, opiekę i troskę nad sztandarami wojska, polecając aby młodzież utrzymywała pamięć żołnierzy poległych na Monte Cassino.  

Najmłodsi w naszej Organizacji, nasze skrzaty, dołączyły do tego harcerskiego zadania w tym roku, poznając walkę o Monte Cassino na ich poziomie przez guziczek „Miś Wojtek”.   Podczas ostatniej zbiórki cyklu zabaw nasze dzielne i sprytne skrzaty zdobyły fortecę wznosząc Polską flagę na koniec gry ku wzruszeniu wszystkich obecnych. Nasza druhna hufcowa, druhna Irenka Kutypa przygotowała duże kolorowe zdjęcia z wyprawy harcerskiej na Monte Cassino, pokazując skrzatom ważne miejsca na cmentarzu Monte Cassino i pomogła stworzyć nastrój do obrzędu złożenia maków dla żołnierzy poległych. Wtedy odbyło się nadanie guziczka i zaśpiewanie kołysanki: „[…] Śpij żołnierzu, niech Ci echo Polskiej pieśni gra,……”  Rodzice hucznie pomogli nam z ostatnim pląsem na cześć dzielnego Wojtka.

Trzy wesołe druhny skrzatowe Sarah, Julia i Iza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s