60-lecie Hufca Mazowsze

Harcerki Hufca Mazowsze ze środkowej Anglii spędziły pierwszy majowy weekend świętując 60-lecie działalności w ośrodku Walesby Forest, niedaleko Newark.

Obchody zaczęły się już w piątek, 29 kwietnia, kiedy to przedstawiciele wszystkich szczebli organizacji zjechali do Walesby Forest na wspólny obóz. Harcerki i wędrowniczki biwakowały pod namiotami, a dla skrzatów oraz zuchów zorganizowano mini-kolonie. Wszystkie akcje pełne były świetnej zabawy; wędrowniczki zdobyły nowe stopnie, harcerki przerabiały sprawności kucharskie, a zuchy i skrzaty bawiły się z Mowglim z Księgi Dżungli. Wszystko działo się pod czujnym okiem grona instruktorek, które na zbiórce zorganizowanej specjalnie dla nich miały okazję spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku.

Podczas tak ważnego dla harcerek weekendu nie zabrakło bratniego Hufca Harcerzy Wrocław, który biwakował nieopodal.

Zwieńczeniem obchodów 60-lecia działalności Mazowsza był Dzień Gości w poniedziałek 2 maja, rozpoczęty poczęstunkiem przygotowanym przez Koło Przyjaciół Harcerstwa w Loughborough. Wśród przybyłych gości byli m.in. przedstawiciel Królowej Deputy Lieutenant Alex Peace-Gadsby, Konsul Generalny w Manchesterze Michał Mazurek oraz Konsul Generalny w Londynie – Druh Mateusz Stąsiek – który przybył we własnym mundurze harcerskim!

Do Walesby Forest tego dnia zawitały również najwyższe władze ZHP poza granicami kraju. Członkini naczelnictwa Jagoda Kaczorowska oraz Naczelnik Harcerzy Franciszek Pepliński wraz z Przewodniczącym ZHP Markiem Szablewskim na czele przyjęli raport na rozpoczęcie ceremonii od Komendantki Chorągwi Harcerek w Wielkiej Brytanii Wandy Petrusewicz oraz Zastępcy Komendanta Chorągwi Harcerzy w Wielkiej Brytanii Marka Peplińskiego. Wśród gości nie zabrakło również władz angielskich organizacji skautowych.

Oficjalnego przywitania dokonała hufcowa Kasia Migda, przemówili także goście honorowi. Ks. Krzysztof Tyliszczak, Naczelny Kapelan ZHP, poświęcił nowy sztandar hufca, którego Matkami Chrzestnymi zostały ówczesne hufcowe: Danuta Bromberg, Krystyna Weber oraz Jola Forys. Po poświęceniu, ksiądz kapelan wraz z matkami chrzestnymi wbili symboliczny gwóźdź, na którym wygrawerowane zostały nazwiska wszystkich hufcowych Mazowsza, jako znak pojednania przeszłości z teraźniejszością. Nowy sztandar zaprojektowany został przez jedną z wędrowniczek – Naomi Adefolaju we współpracy z druhną hufcową. Widnieją na nim polskie polne kwiaty, każdy z nich symbolizuje jedno z miast należących do hufca. Wcześniejszy sztandar służył hufcowi od jego założenia, a teraz oddany zostanie do Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie, by inspirować kolejne pokolenia do wstąpienia w harcerskie szeregi.

Następnie odbyła się defilada prowadzona przez sztandary: nowy oraz poprzedni. Kolejno maszerowały jednostki harcerek z Birmingham, Cambridge, Coventry, Derby, Leicester, Loughborough, Norwich, Nottingham, Mansfield, Scunthorpe oraz Walsall. Za nimi szły skrzaty I zuchy, a szereg zamykał hufiec Wrocław.

Po sytym obiedzie zorganizowanym przez Koło Przyjaciół Harcerstwa z Nottingham przyszedł czas na jubileuszowy tort – istne dzieło sztuki, przygotowane przez jedną z instruktorek hufca – Renatę Muchę. Na torcie widniały kwiaty – jak na sztandarze, kłosy zboża, które harcerki noszą na swoich tarczach, a także buty do marszu symbolizuje wędrówkę przez harcerskie życie. Odśpiewano również ‘Sto lat’ z życzeniami, by było ich znacznie więcej niż sto.

Elementem dnia, na który czekali wszyscy przybyli było wspólne ognisko ze śpiewem przy wtórze orkiestry. Podczas ogniska młodzież bawiła się i odgrywała skecze. Hufiec Wrocław przygotował pokaz z upominkami dla każdej harcerki i tarczą Hufca Mazowsze ułożoną z kwiatów. Była to wielka niespodzianka dla zgromadzonych.

Dzień zakończył się opuszczeniem flagi na zamknięcie obchodów, a przed wyruszeniem w drogę powrotną odbył się kolejny poczęstunek przygotowany przez Koło Przyjaciół Harcerstwa w Cambridge. W obchodach zorganizowanych przez instruktorkę hufca, Jolę Maczkiewicz, wzięło udział ponad 600 osób w tym 260 dzieci i młodzieży harcerskiej. Było to bez wątpienia wydarzenie godne podziwu.

Czuwaj!

Kornelia Lewandowska pion. – Drużynowa drużyny Harcerek ,,Jaskółki” w Derby

Jola Maczkiewicz phm. – Referentka 60cio lecia Hufca Harcerek Mazowsze

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s