Harcerska zmiana warty w USA

Glendale, California, USA, 6-7 lutego 2016

Miniej więcej co dwa lata, tym razem w weekend 6-7 lutego 2016 roku w miejscowości Glendale będącej częścią wielkiej metropolii Los Angeles, odbywa się zebranie wszystkich dorosłych członków Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami kraju z terenu Stanu Zjednoczonych.


Zjazd Okręgu – tak bowiem to spotkanie jest zwane – zebrał w jednym miejscu na obrady, których częścią jest wysłuchanie sprawozdań, udzielenie absolutorium ustępującemu zarządowi, uchwalenie budżetu na kolejną kadencję oraz wybór nowych władz – instruktorki i instruktorów z chorągwi harcerek i harcerzy, a także członków Kół Przyjaciół Harcrstwa (OPH).

Weekend upłynął w pracowitej i przyjaznej atmosferze. Ustępująca przewodnicząca hm. Renia Skwarużyńska spotykała się z serdecznym podziękowaniem za jej pracę w minionej kadencji oraz przygotowanie miejsca obrad. Przed konferencją zorganizowała dla chcących kilka ciekwych wycieczach po najbardziej znanych atrakcjach miasta aniołów. Po długich i koniecznych obradach, w sobotni wieczór udaliśmy się do położonego nie daleko polskiego kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej będącej jednocześnie Sanktuarium Św. Jana Pawła II, gdzie proboszcz ks. Rafał Dyguła SChr wraz z kapelanem chorągwi o.hm Bartłomiejem Marciniakiem, paulinem koncelebrowani mszę za nas i całe harcerstwo.

Niedzielne przedpołudnie to dokończenie jakże ważnych obrad. Wybrano zarząd na kolejną kadencję. Na jego czele stanął hm. dr Adam Jańczuk z New Jersey. Gratulujemy! Konferencje organizacji wybrały swych “dowódców” . Na komendantkę Chorągwi Harcerek nominowała została hm. Beata Pawlikowska z Illinois, komendanta Chorągwi Harcerzy hm. Zbigniew Pisański z Kaliforniii i kierownika OPH Dz.H. Mirosław Pala z New Jersey. Zgodnie z regulaminem, Naczelnictwo w Anglii musi zatwierdzić jeszcze wszystkich wybranych i … czekają i zarząd, i komisję rewizyjną, i wybrany sąd harcerski dwa lata przyjemnej i ciężkiej pracy na rzecz ZHP w Stanach Zjednoczonych.

Miłym akcentem był udział przedstwiciela Naczelnictwa z Londynu dz.h. Juli Moszumańskiej, a także video-połączenie Przewodniczącego ZHP hm. Roberta Rospędzihowskiego. Dziękujemy.

Zebranie jako najważniejszy organ ustawodawczy przegłosował kilka zmian do By Laws, a podczas wolnych dyskusji i wniosków zaopiniował lub przekazał do dalszego rozpatrzenia kilka kolenych spraw.

Gdy w niedzielne, wczesne popołudnie obrady dobiegały końca dziękowaliśmy i miejscowemu kołu przyjaciół harcerstwa za gościnę i karmienie nas, a także z przyjaznym ciepłem na sercu żegnaliśmy się na wzajem licząc na kolejne przyjazne spotkanie w tymże przyjacielskim gronie.

CZUWAJ!

spisał dla was hm. Ryszard Urbaniak
(autora pierwszych zdjęć Hm. Daniel Goluszek)

P.S. Przy okazji gratuluję nowomianowanym Harcmistrzom: Wojtkowi Las z Seattle, Danielowi Gołuszek z Sacramento i Adamowi Pacholarzowi z Sayreville

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s