Relikwie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Wilnie

Delegacja Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie w dniach 6-9 czerwca gościła w Toruniu, gdzie obchodzono 100-tne urodziny bł. Stefana Wincentego („Wicek”) Frelichowskiego – patrona Harcerstwa Polskiego…

2013.07 Wicek - Delegacja ZHPnL na czele z o. Jerzym Latawcem

Harcerze i harcerki ZHPnL z tej wyprawy przywieźli do Wilna relikwie bł. Wicka, które były uroczyście przekazane w tą niedzielę, 16 czerwca w kościele pw. św.św. Jakuba i Filipa na Łukiszkach.

Gwoździem obchodów w Toruniu była Msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny. W trakcie uroczystości kapelani organizacji harcerskich (w tym także nasz kapelan o. Jerzy Latawiec) otrzymali specjalne stuły. Właśnie na tą mszę dotarły dwa dary z Wilna – duży bochenek litewskiego chleba z harcerską lilijką oraz obraz błogosławionego Frelichowskiego dla kościoła NMP, namalowany przez wileńskiego malarza Roberta Bluja. Na Mszy św. Zostały wręczone tylko dwa relikwiarze bł. Frelichowskiego – dla Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju (ZHPpgk) oraz nam – Związkowi Harcerstwa Polskiego na Litwie.

Rok 2013 został ogłoszony rokiem błogosławionego księdza Wicka z kilku powodów –

100-tnej rocznicy jego urodzin, a także 75-tej rocznicy mianowania go kapelanem Chorągwi Pomorskiej ZHP i 10-tej rocznicy ogłoszenia go patronem polskich harcerzy. W związku z tym w ciągu roku się odbywają różne uroczystości. Między innymi nas czeka – 6-12 sierpnia Międzynarodowy Zlot Harcerski „Wicek 2013” oraz pielgrzymka do miejsca śmierci patrona w Dachau 14 grudnia.

Chcemy serdecznie podziękować Wspólnocie Polskiej, Markowi Różyckiemu oraz Romanowi Wróblowi za zorganizowanie nam pobytu w Toruniu z tak ważnej okazji harcerskiemu sercu.

pwd. Joanna Mikulska
Naczelniczka Organizacji Harcerek ZHPnL

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s