Bo wolność uśmiechami dzieci się mierzy – Obchody 11 listopada w San Francisco

San Francisco, USA, 11 listopada 2012

11 listopada jest narodowym świętem wszystkich Polaków; tych w ojczyźnie i tych na obczyźnie także. Można jego powodzenie mierzyć ilością demonstrantów, retoryką politycznej debaty, można także mierzyć uśmiechami dzieci. My właśnie tego typu miarę stosujemy i polecamy wszystkim…


Tegoż to dnia roku 2012 w kościele Nativity w San Francisco odbyły się zorganizowane przez północnokalifornijski wydział Kongresu Polonii Amerykańskiej z udziałem członków Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Związku Harcerstwa Polskiego i innych organizacji polonijnych – uroczyste obchody Święta Niepoodległości Polski.

Uroczystą mszę świętą z powodu niespodziewanej nieobecności polskiego księdza odprawił chorwacki Jezuita. Wprowadzono sztandary. Kościół wypełnił się malejącą z roku na rok ilością miejscowych kombatantów, harcerskimi mundurami i  parafianami. Podczas mszy harcerskie przyrzeczenie na ręce hufcowego hufca „Kraków” hm. Patrycjusza Grobelnego odnowił ropoczynający swą instruktorską drogę w ośrodku ZHP w Martinez – druh Ziemowit Darski. Życzę mu wytrwałości i powodzenia na tej jakże nie łatwej ale wspaniałej drodze.

Zakończyła się msza, zeszliśmy do pomieszczeń pod główną nawą.

Po krótkim posiłku odśpiewano hymny państwowe Stanów Zjednoczonych i Polski i rozpoczęła się uroczystość przypominająca nie tylko 1918 rok, ale i calą wspaniałą historię Polski. Przybyli pięknie ubrani polscy królowie, bohaterowie, święci, generałowie, poeci, pisarze i uczeni. Nie zabrakło nikogo. Nie zabrakło i występujących z uśmiechem dzieci i nagardzającej ich brawami publiczności. Piękne stroje, wspaniałe teksty, inscenizacja, reżyseria i całe przedstawienie było dziełem Ośrodka Harcerskiego w Sacramento. Aby historii stało się zadość należy wymienić tutaj bohaterów tego popłudnia; co też niniejszym czynię:

tekst- Daniel Gołuszek,

kostiumy- Małgosia Gołuszek,

„powerpoint”- Magdalena Gościcka,

światło, dźwięk i kamera- Mirosław Buraś.

Narratorzy- Agatka Gołuszek i Julian Rodkiewicz

Mieszko I-  Alex Stelmaszczyk

Św. Wojciech- Jacob Rodkiewicz

Bolesław Chrobry- Paweł Lonicki

Krzyżak- Wiktoria Musiał

Władyslaw Jagiełło- Daniel Olech

Zawisza Czarny- Lukasz Jakubicki

Królowa Jadwiga- Linnea Jakubicka

Zygmunt Stary- Sebastian Buras

Królowa Bona- Briana Stelmaszczyk

Albert Hohenzollern- Erick Lewandowski

Jan III Sobieski- Patryk Grobelny

Tadeusz Kościuszko- Nikodem Pokalski

Fryderyk Chopin- Jonathan Loyd

Adam Mickiewicz – Agnieszka Witanis

Juliusz Słowacki- Kasia Grobelny

Henryk Sienkiewicz- Oscar Loyd

Zagłoba- Ryszard Urbaniak

Maria Skłdowska- Curie- Arleta Pokalski

Józef Piłsudski- Karol Okulski

Pianino- Polonez As-dur (Heroiczny) op. 53 Fryderyk Chopin Agatka Goluszek

Trabka- „Rota” Jacob Rodkiewicz

Skończył się występ. Gronu instruktorskiemu które je przygotowało należą się doprawdy słowa podziękowanie, których nie można zamknąc w tym krótkim streszczeniu. Jesteście wspanial. Idźcie dalej tak na przód. Dziękujemy!

Jeszcze tylko jedna harcerska uroczystość wręczenia przyzanych przez komendantkę chorągwi stopni instruktorskich Przewodniczki dla Ani Matyski i Eli Białek, jeszcze krótka przemowa prezesa ółnocnokalifornijskiego wydziału KPA – Edmunda Lewandowskiego, jeszcze odśpiewanie sto lat i uraczenie się smacznym tortem Pana Zdzisława Zakrzewskiego i … czas było rozjeżdżać się do domów.

Ogrom zadowolenia wypełniał i nasze serca i serca uczestników, i serca dzieci. Zaraziły nas uśmiechem oddającym hołd naszej Niepodległej, która jest niby tak daleko od Kalifornii, a przecież tuż, tuż w sercu każdego z nas.
CZUWAJ!

Ryszard Urbaniak, hm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s