X Zjazd Ogólny ZHP działającego poza granicami Kraju

Aylesford, Kent, Anglia, 16-18 listopada 2012r

W dniach od 16 – 18 listopada 2012r, w Aylesford, Kent, Anglia, odbyła się XLIV Naczelna Rada Harcerska oraz X Zjazd Ogólny ZHP działającego poza granicami Kraju.

Uczestnicy Zjazdu zjechali się do Anglii ze wszystkich krajów gdzie działa nasz Związek – Argentyna, Australia, Kanada, Francja, Niemcy, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Obecny był także przedstawiciel z Irlandii, gdzie w ostatnich miesiącach powstały cztery nowe gromady i drużyny harcerskie ZHP działającego poza granicami Kraju.

2012.11 X ZJazd Ogolny


Nowo wybrane władze:

Przewodnicząca ZHP hm. Teresa Ciecierska
Wiceprzewodniczący hm. Andrzej Borowy
Naczelniczka Harcerek hm. Aleksandra Mańkowska
Naczelnik Harcerzy hm. Marek Szablewski
Naczelny Kierownik Starszego Harcerstwadz.h. Andrzej Czerniajew
Naczelny Kapelan ks. Infułat hm. Stanisław Świerczyński
Przedstawiciel Organizacji Przyjaciółdz.h. Julia Moszumańska
Sekretarz Generalny hm. Adam Ścigalski
Skarbnik Generalny hm. Stanisław Berkieta
Członkowie Naczelnictwa hm. Danuta Figiel
hm. Jadwiga Kaczorowska
hm. Michał Nalewajko
hm. Krystyna Reitmeier
hm. Teresa Szadkowska-Łakomy

W piątek rano16-go obradowała XLIV Naczelna Rada Harcerska, która przygotowała wnioski na X Zjazd Ogólny. Po południu odbyło się ropoczęcie X Zjazdu Ogólnego.

Z pośród zaproszonych gości obecnością swoją zaszczycili Zjazd:

Jego Ekscelencja Arcybiskup Szczepan Wesoły,
Pan Ireneusz Truszkowski – Konsul Generalny RP w Londynie, który odczytał list od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego,
Pani Irena Grocholewska Prezes Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego za Granicą,
Pan Zenon Handzel, z małżonką – Instytut Polski Akcji Katolickiej,
hm. Teresa Szadkowska-Łakomy, która przekazała życzenia od pana Czesława Maryszczaka, przewodniczącego Rady SPK Federacji Światowej.

Odczytano również pisemne życzenia, które nadeszły od:

Przewodniczącej Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej hm. Ewa Borkowska-Pastwa, które odczytała obecna na Zjeździe hm. Bogusława Pasieka-Butkiewicz, Przewodniczącego i Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego w Polsce, hm. Adam Massalski i hm. Małgorzata Sinica, Biskupa Guzdka, Biskupa Polowego Wojska Polskiego, Pani Aleksandry Podhorodeckiej, Prezesa Polskiej Macierzy Szkolnej.

Jego Ekscelencja Arcybiskup Wesoły wygłosił referat na temat pracy z młodzieżą na tle dzisiejszej technologii, oraz dwukulturowości po czym rozwinęła się ciekawa dyskusja na której zebrani wypowiadali się odnośnie własnych doświadczeń poczuwania się Polakiem i służeniu Polsce, żyjąc poza Krajem.

Wieczór zakończono kominkiem instruktorskim, którego tematem był krzyż Virtuti Militari, na którym wzorowany jest Krzyż Harcerski.

W sobotę 17-go uczestnicy Zjazdu wysłuchali sprawozdań z pracy ustępujących władz w ostatniej kadencji, uchwalili wnioski przedstawione Zjazdowi przez Naczelną Radę i uchwalili Deklarację Ideową.

Następnie odbyły się konferencje Organizacji składających się na Związek Harcerstwa Polskiego. Na konferencjach zostali wybrani – Naczelnik Harcerzy, Naczelniczka Harcerek, Naczelny Kierownik Starszego Harcerstwa oraz Przedstawiciel Organizacji Przyjaciół Harcerstwa. Potem na wspólnej dyskusji zostały omówione zasady bezpieczeństwa i ochrony praw dziecka oraz proces przyjmowania osób dorosłych do Związku Harcerstwa Polskiego.

W niedziełę 18-go w kaplicy Świętego Józefa, Naczelny Kapelan ks Infułat hm. Stanisław Świerczyński, w asyscie Kapelana Okręgu Stany Zjednoczone ks hm. Stanisława Żaka oraz Kapelana Okręgu Wielka Brytania ks hm. Jana Wojczyńskiego, odprawił Mszę Święta w intencji uczestników Zjazdu oraz wszystkich członków Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza Krajem.

Na ostatnim posiedzeniu Zjazdu wybrane zostały nowe władze Związku – Naczelnictwo, Komisja Rewizyjna, Naczelny Sąd oraz członkowie z wyboru Naczelnej Rady Harcerskiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s