W Hołdzie Kościuszce

Westpoint, NY, USA, 2 maja 2015

Delegacje jednostek harcerskich i zuchowych Hufca Podhale i Hufca Warmia z Nowego Jorku, Connecticut, Massachussetts i Pennsylvanii przybyły  na tereny Akademii Wojskowej w West Point, w  stanie NY, około 60 mil od Nowego Yorku,  aby brać udział w dorocznych uroczystościach upamiętniających rocznicę postawienia pomnika Generała Tadeusza Kościuszki.

2015.05 Kosciuszko Day 6

Obchody zaczęły się o 9:45 rano Mszą Św. w Katolickiej Kaplicy, następnie byliśmy świadkami przemarszu kadetów i skoków spadochroniarzy. Po południu ustawiliśmy się pod pomnikiem. Jak zauważycie na zdjęciach, Kościuszko stoi tyłem do Akademii i patrzy się na rzekę Hudson, strzegąc przed najazdem Brytyjczyków podczas Amerykańskiej Rewolucji. Dzięki Kościuszce, wojska powstańców obroniły Saratogę i zastawiły rzekę ogromnym łańcuchem, w ten sposób nie pozwalając wrogom rewolucji powrotu na południe. Był to kluczowy moment tej wojny, dzięki której Kolonie zdobyły swoją niezależność.

Na terenie Akademii nie tylko stoi pomnik ufundowany przez kadetów w podzięce Kościuszce za fortyfikacje Saratogi i West Point, ale także znajduje się tam Ogród Kościuszki, gdzie spacerował rozmyślając nad strategią obrony. W Bibliotece można znaleźć popiersie Kościuszki a w Muzeum wiele pamiątek po nim.

Podczas uroczystości przemawiali przedstawiciele Ambasad Polskich i Litewskich, historycy i generałowie, jak i młodzi kadeci Brygady Kościuszki. Mnóstwo organizacji polonijnych złożyło wieńce pod pomnikiem, w tym nasza delegacja. Jesteśmy tam rok w rok, ale tym razem więcej nas przybyło, jak zwykle dzięki staraniom naszego grona  instruktorskiego w New York, NY, Hartford, CT i Filadelfii, PA. Udała nam się piękna, słoneczna pogoda a przystojni kadeci przypadli do gustu naszym harcerkom- i młodszym i starszym.

Hm. Maria Bielska
zdjęcia  dhny Beaty Krużel.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s