Światowy Kurs Harcmistrzowski ‘Orla Perć’

Ontario, Kanada, styczen – marzec 2016  

Na początku roku 2016 w prowincji Ontario w Kanadzie odbył się Światowy Kurs Harcmistrzowski, który został ochrzczony nazwą „Orla Perć”.  Kurs był zorganizowany w oryginalny sposób, gdyż nie miał miejsca tradycyjnie podczas parotygodniowego kursu-obozu, lecz odbył sie podczas trzech osobnych weekendów – po jednym w styczniu, lutym, i marcu bierzącego roku.  Zważywszy na zimowy okres kursanci nocowali w surowych domkach na terenach należących do skautów Kanadyjskich.

Kurs „Orla Perć” został przygotowany przez Referat Kształcenia Starszyzny działający przy Komendzie Chorągwi w Kanadzie – a specyficznie przez Dh. Andrzeja Mahuta przy asyście wykładowców Dh. Tomasza Pogorzelskiego, Dh. Cezarego Stawski, Dh. Michała Sokolskiego, oraz Komendanta Chorągwi w Kanadzie Dh. Rafała Bilyk.  Specjalnym gościem i wykładowcą kursu był Dh. Stanisław Berkieta z Głównej Kwatery Harcerzy z Londynu.  W kursie brało udział dziesięciu kursantów z trzech prowincji – Manitoby, Ontario, i Quebec.

Podczas Kursu „Orla Perć” wiele tematów zostało przepracowanych. Tematy odnosiły się do korzeni naszej organizacji i naszego ruchu, do teraźniejszych zagadnień i wiedzy potrzebnej, aby instruktorzy w fachowy sposób działali na swoich funkcjach, oraz do problemów, na które będziemy musieli być przygotowani patrząc ku przyszłości Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju.  Podczas kursu wszyscy członkowie kursu, czyli i kursanci i kadra, nie mogli się oprzeć podekscytowaniu, jakie niesie ze sobą planowany na przyszły rok IX Światowy Zlot Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju. Temat Zlotu wielokrotnie powracał podczas wykładów jak i podczas mniej oficjalnych rozmów.  Mimo wysokiego poziomu zajęć i intensywnego programu Kurs „Orla Perć” pozwolił instruktorom odnowić stare lub zawiązać nowe kontakty i przyjaźnie.

Artur Winogrodzki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s