Szkocja na Światowych Dniach Młodzieży

Kraków, Polska, 21 lipca – 2 sierpnia 2016

W ramach wyprawy hufca ZHP Wrocław, Druhny i Druhowie ze Szkocji z Próbnych Drużyn udali się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie pełnić Służbę, Bogu, Polsce i wszystkim Bliźnim, czyli tym razem dla ponad 1,5 miliona młodych pielgrzymów z całego Świata !


Już 21 lipca przybył także Marcin Bednarz z Glasgow i od razu zabrał się do ciężkiej pracy przy wznoszeniu zlotowej bramy, masztu i niezbędnych urządzeń dla ponad 1300 harcerek i harcerzy na zlocie. Jeszcze wcześniej, 19 lipca na teren Zlotu ZHR na ŚDM przybył Krzysztof Orchowski z Aberdeen w celu odbycia intensywnego tygodniowego szkolenia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, aby po tygodniu szkoleń zdać pomyślnie egzamin państwowy na ratownika medycznego.

W ramach Białej Służby Medycznej, Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ZHR na czas ŚDM utworzyło ponad 230 patroli medycznych w 4 osobowych składach. Nie zabrakło oczywiście najlepszego patrolu, bo ze Szkocji! Szkocki Patrol otrzymał numer 534. W jego skład weszło: trzech sanitariuszy z Glasgow, Maciej Dobrowolski, Dominik Meyer, Marcin Bednarz i jeden świeżo upieczony ratownik z Aberdeen: Krzysztof Orchowski. Sanitariusze i Ratownicy również odbyli wspólne całodniowe intensywne szkolenia oraz manewry przed wyjściem na służbę.

Dziewczęta ze Szkocji, Weronika Wolszczak razem z Mamą, Sylwią Wolszczak z ‘Zawiszaków’ w Aberdeen pełniły bardzo potrzebną służbę porządkową oraz wartowniczą. Agnieszka Mazur znalazła się w patrolu Medycznym 712 jako sanitariuszka..

Największym wyzwaniem dla wszystkich harcerek i harcerzy ze Szkocji była ciągła 36-godzinna służba na polach Misericordia, na krakowskich Brzegach w ostatnich dniach Światowych Dni Młodzieży. Było to największe wydarzenie podczas którego uczestniczyło według różnych szacunków od 1,5 miliona – 2 milionów osób, włączając w to nocne czuwanie.

Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ZHR było największą formacją medyczną podczas ŚDM w Krakowie. Na potrzeby mszy na Brzegach jednorazowo HOPR przerzuciło 230 patroli medycznych i zabezpieczyło medycznie sektory dla setek tysięcy ludzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s